Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na przejazdach kolejowych!

Data publikacji 03.08.2013

Pociąg to masa kilkuset czy kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania - potrzebuje nawet do 1200 metrów. Nie zawsze kierowcy zdają sobie z tego sprawę, dojeżdżając do przejazdu kolejowego. Ta nieświadomość może mieć tragiczne konsekwencje. Przykładem jest wypadek na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w okolicach Grabarki,w którym zginęły cztery osoby.

Przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowych jest właśnie nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo zachowują się często piesi i rowerzyści.

Przejazdy kolejowe to miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi, jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

Wypadki drogowe z udziałem pociągu nie zajmują dominującej pozycji w statystyce zdarzeń na drogach, jednak charakteryzują się one bardzo tragicznymi skutkami. Przykładem może być zdarzenie w okolicach Grabarki (podlaskie). Cztery osoby zginęły tam wskutek wypadku, do którego doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym, gdzie  auto osobowe wjechało pod lokomotywę. Na miejscu zginęły trzy osoby, czwarta wskutek ciężkich obrażeń zmarła w szpitalu.

mg

Powrót na górę strony