Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszerze zatrzymani

Data publikacji 17.10.2007

Policjanci z Namysłowa i Opola zatrzymali siedem osób podejrzewanych o produkowanie i wprowadzanie do obiegu fałszywych pieniędzy. Policjanci zabezpieczyli 47 fałszywych banknotów 50-złotowych i jeden 20-złotowy. Pieniądze były wprowadzane do obiegu na terenie Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Podejrzanym o ten proceder grozi nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

13 października bieżącego roku do jednego z mieszkań w Namysłowie zapukały dwie kobiety. 82-letni właściciel mieszkania wpuścił je do środka, ponieważ jedną z nich znał z widzenia. Jak wynika z ustaleń Policji w trakcie tej wizyty kobiety wykorzystując nieuwagę gospodarza ukradły z domowego sejfu 1.200 zł w banknotach 100-złotowych, a w ich miejsce pojawiło się 750 złotych w banknotach 50 złotowych. Mężczyzna dopiero następnego dnia w trakcie zakupów zorientował się, że został okradziony. Zastanowiła go ilość i wysokość nominałów niezgadzającą się z tym, co przechowywał w sejfie. Nie spodziewał się również, że są one fałszywe. Dopiero w sklepie okazało się, że pieniądze, którymi próbował zapłacić nie są prawdziwe. 82 - latek o całej sytuacji poinformował Policję.

Dla namysłowskich policjantów był to nowy trop w sprawie wprowadzania do obiegu fałszywych banknotów, nad którą pracowali już od pewnego czasu. Już 14 października zatrzymali 19-letnią Wandę B. podejrzewaną o kradzież w mieszkaniu 82–latka. Po kilkunastu godzinach w ręce policjantów wpadła druga z kobiet 48-letnia Regina H.

15 października namysłowscy funkcjonariusze wraz z policjantami z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i Kryminalnego z KWP w Opolu ustalili i zatrzymali kolejnych 5 osób podejrzewanych o produkowanie i wprowadzanie do obiegu fałszywych pieniędzy. Byli to: Stanisław H. lat 54, Tomasz H. lat 26, Zbigniew S. lat 28, a także 25-letni Paweł H. i 47-letni Bogdan S., zatrzymani przy współpracy ze Strażą Graniczną w Olsztynie podczas próby przekroczenia granicy polsko-niemieckiej. W trakcie przeszukania samochodu funkcjonariusze ujawnili 28 fałszywych banknotów 50 złotowych.

W mieszkaniu Tomasza H. policjanci ujawnili i zabezpieczyli 2 bomby lotnicze, granat moździerzowy, 4 granaty ręczne, 28 naboi oświetleniowych i 133 miny przeciwpiechotne. Na szczęście cały ten arsenał okazał się niewypałami z II Wojny Światowej i nie zagrażał otoczeniu. Patrol saperski zabezpieczył ujawnione materiały wybuchowe oraz amunicję i zabrał je do zniszczenia. 7 zatrzymanych w sprawie fałszywych pieniędzy zostało dziś (17 października) przesłuchanych przez namysłowską prokuraturę, która nadzoruje postępowanie w tej sprawie. Policjanci ustalili, że procederem produkcji i wprowadzania do obiegu fałszywych pieniędzy zajmowała się cała rodzina H. Decyzją sądu 19-letnia Wanda B. i 28-letni Zbigniew S. zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące pod zarzutem wprowadzania fałszywych pieniędzy do obiegu za co grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. W stosunku do 54 – letniego Stanisława H. i 48-letniej Reginy H., którzy odpowiedzą za wprowadzanie do obiegu fałszywych pieniędzy, sąd zastosował dozór policyjny. 26-letni Tomasz H. również odpowie przed sądem za wprowadzanie do obiegu fałszywych pieniędzy, natomiast jego 25-letni brat Paweł H. odpowie za produkcję fałszywych znaków pieniężnych. Sąd zadecydował o ich trzy miesięcznym tymczasowym areszcie. Decyzją sądu 47-letni Bogdan S. został zwolniony i będzie on odpowiadał z wolnej stopy. Funkcjonariusze z namysłowskich sklepów odzyskali już dwa fałszywe banknoty 50 złotowe i jeden 20 złotowy. Do chwili obecnej policjanci zabezpieczyli 47 fałszywych banknotów 50 złotowych i jeden 20 złotowy. Podejrzanym osobom za wprowadzanie do obiegu fałszywych pieniędzy grozi do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za produkcję fałszywych znaków pieniężnych grozi nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony