Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ośmiu aresztowanych za przestępczość samochodową

Data publikacji 15.11.2013

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji zatrzymali dziesięciu mężczyzn zajmujących się kradzieżą, demontażem i sprzedażą części z kradzionych samochodów. Ponadto rozbili dwie dziuple złodziejskie na terenie powiatu aleksandrowskiego oraz odzyskali skradzione samochody. Ośmiu zatrzymanych Sąd tymczasowo aresztował na trzy miesiące.

Od kilku miesięcy policjanci stołecznej samochodówki pracowali nad grupą złodziei z Wołomina i Szczecina zajmujących się kradzieżą samochodów na terenie Polski i  Niemiec oraz ich paserów z okolic Aleksandrowa Kujawskiego.

9 listopada 2013 roku na terenie powiatu aleksandrowskiego (woj. kujawsko – pomorskie) ujawniono dwie dziuple samochodowe, w których znajdowały się samochody marki Mercedes Sprinter i Audi A4, skradzione dobę wcześniej z terenu Berlina, o wartości 65 000 zł. Atak policjantów stołecznej „samochodówki” przy wsparciu policjantów Wydziału Realizacji KSP nastąpił w chwili kiedy Szymon Z. ps. „Major” (36 l.) oraz Dariusz C. ps. „Cieszyn” (24 l.), wprowadzali skradzionego mercedesa i audi do "dziupli". Obaj zatrzymani mężczyźni są mieszkańcami Szczecina.

Ponadto w "dziuplach" znaleziono szereg części samochodowych pochodzących ze skradzionych pojazdów, poszukiwane tablice rejestracyjne, sprzęt elektroniczny służący do kradzieży pojazdów. Na terenie "dziupli" znajdowały się również samochody marki Audi A6, Volkswagen Caddy, Volkswagen Crafter i Volkswagen Fox, które zabezpieczono z podejrzeniem przerobienia ich numerów identyfikacyjnych.

Organizatorami przestępczego procederu byli Dawid S. (22 l., mieszkaniec powiatu aleksandrowskiego), Daniel S. ps. „Gruby” (25 l., mieszkaniec powiatu aleksandrowskiego). Przy demontażu i legalizacji skradzionych samochodów bezpośrednio pracowali Radosław K. ps. „Limo” (23 l., mieszkaniec Ciechocinka), Dawid D. ps. „Dobry” (29 l., mieszkaniec powiatu aleksandrowskiego), Mateusz S. ps. Dior (21 l., mieszkaniec powiatu aleksandrowskiego) oraz Piotr B. ps. „Plastik” (42 l., mieszkaniec powiatu aleksandrowskiego).

"Dziuple" działały jak przedsiębiorstwo. Każdy z „zatrudnionych” miał swój „zakres obowiązków” w przestępczym procederze. Ocenia się, że pod wspólnym zarządem mogły funkcjonować od kilku lat i mogło zostać tam zdemontowanych kilkaset samochodów skradzionych z terenu garnizonu stołecznego, całej Polski, a nawet Europy. Z ustaleń policjantów wynika, że w czasie szczytu zapotrzebowania na kradzione części, tylko w tych dwóch dziuplach grupa mogła demontować nawet do 12 samochodów na dobę.

Od podejrzanych, na poczet przyszłych kar majątkowych, policjanci zabezpieczyli mienie na łączną kwotę 39.500 zł.

Była to druga realizacja stołecznych policjantów wymierzona w tę grupę. 21 października 2013 roku w Gryfinie policjanci „samochodówki” zatrzymali 44-letniego Miłosza U. (mieszkańca Szczecina) i 22-letniego Wojciecha D. (mieszkańca Szczecina), kiedy prowadzili samochód marki Volkswagen Transporter skradziony w Berlinie. Samochód miał trafić do dziupli w okolicach Aleksandrowa Kujawskiego.

Sukces warszawskiej Policji był możliwy dzięki współpracy z policjantami z berlińskiej „samochodówki”. Bezpośrednie kontakty i wymiana informacji oraz uprawnienia wynikające z Konwencji Wykonawczej Schengen przyczyniły się do neutralizacji zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze międzynarodowym.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia zdecydował o tymczasowym areszcie ośmiu podejrzanych spośród dziesięciu zatrzymanych. Sprawę pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście – Północ prowadzi Wydział do Walki z Przestępczością Samochodową KSP. Planowane jest badanie kolejnych wątków, wyjaśnianie wszystkich okoliczności funkcjonowania tej grupy przestępczej i ich związków z innymi przestępstwami. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.

(KSP / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 14.36 MB)

Powrót na górę strony