Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z policyjnego arsenału

Data publikacji 21.04.2008

"Tworzy się Policję jako umundurowaną i uzbrojoną formację służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego." To cytat z Ustawy o Policji. Już w pierwszym jej artykule jest mowa o uzbrojeniu Policji. Artykuł 17 Ustawy rozwija ten zapis - znajdziemy w nim zasady i przypadki użycia broni palnej przez policjantów.

Każdy funkcjonariusz Policji ma służbową broń. Otrzymuje ją po pomyślnym zaliczeniu egzaminów z prawa jej użycia. Ma obowiązek nosić ją, kiedy pełni służbę. W kaburach policjantów spoczywają pistolety. Są jeszcze polskie P-64, P-83, jest sporo austriackich glocków i coraz więcej polsko-niemieckich waltherów P-99. Zdarzają się egzemplarze czechosłowackich pistoletów CZ.

Ale uzbrojenie Policji to nie tylko indywidualna broń policjantów. W magazynie uzbrojenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie są pistolety maszynowe, karabiny, karabinki, rewolwery. Tu najlepiej widać, czym Policja dysponowała przed laty i czym dysponuje dziś. Remanent w magazynie to ciekawy przegląd rusznikarskich konstrukcji.

Oto najciekawsze egzemplarze:


Broń maszynowa


rkm DPM - radziecki ręczny karabin maszynowy, skonstruowany przez Wasilija Diegtiariowa; był w wyposażeniu MO, potem Policji, sukcesywnie wycofywany. Zasilany z charakterystycznego talerzowego magazynka. Kaliber 7,62 mm. Pojemność magazynka - 49 lub 47 naboi.

uniwersalny karabin maszynowy PKMS - radziecka broń kalibru 7,62 skonstruowana w biurze Michaiła Kałasznikowa w latach 50-ych XX wieku, następca starszych ciężkich i ręcznych karabinów maszynowych. W uzbrojeniu MO od połowy lat 70. ubiegłego stulecia. Do dziś używany w szkoleniu policjantów, jest w niego wyposażony polski kontyngent policyjny w Kosowie. Policyjne PKMS-y przystosowane są do zamocowania w pojazdach typu BTR-60. Zasilany ze skrzynki amunicyjnej mieszczącej 200 naboi.

karabinek AKM kal. 7,62 - jeden z najpopularniejszych karabinków świata, skonstruowany przez Rosjanina Michaiła Kałasznikowa ("kałasznikow" to popularna nazwa te broni) w 1947 roku. To indywidualna broń strzelecka, w wyposażeniu MO i Policji od połowy lat 60. XX wieku. Stopniowo wycofywana, ciągle jednak używana jako broń alarmowa w jednostkach Policji. Kaliber 7,62, pojemność magazynka 30 naboi. Policja dysponuje kilkoma wersjami tej broni, np. AKMS (ze składaną metalową kolbą), karabinek-granatnik wz. 74 Pallad do miotania granatów.

pistolet maszynowy wz. 1963 "Rak" - polski pistolet maszynowy skonstruowany w 1963 roku w Zakładzie Technologii Ogólnej Politechniki Warszawskiej. Produkowany przez Zakłady Metalowe "Łucznik" w Radomiu. Od 1965 roku w uzbrojeniu MO, potem Policji. W połowie lat 90-tych ub. stulecia wycofany z użycia - zdarzały się wypadki samoprzeładowania przy upadku bądź uderzeniu. Kaliber 9 mm makarow, pojemność magazynków - 15 lub 25 naboi. "Rak" to skrót nieoficjalnej nazwy "ręczny automat komandosa".

pistolet maszynowy wz. 1984 "Glauberyt" - następca "Raka", skonstruowany w Zakładach Metalowych "Łucznik" (dziś Fabryka Broni Radom). Kaliber 9 mm parabellum, pojemność magazynka 15 lub 25 naboi. Pistolet "Glauberyt" jest podstawową bronią alarmową w Policji, używają go policjanci wydziałów konwojowych i pododdziałów antyterrorystycznych.

 

Karabiny


kbks wz. 48 "Radomiak" - jednostrzałowy karabinek produkowany w Radomiu kalibru 7,62. Był używany przez MO. Podstawowe uzbrojenie strażników straży przemysłowych.

karabin wyborowy SWD - radziecka broń z 1963 roku przeznaczona dla strzelców wyborowych. Skuteczny na dystansie do 1300 metrów. Kaliber 7,62 mm, pojemność magazynka - 10 naboi. Był używany przez pododdziały antyterrorystyczne, już wycofany z użytku. Zastąpił go fiński karabin wyborowy TRG-21 SAKO.

 

Rewolwery


Nagant wz. 1895 - rosyjski rewolwer kalibru 7,62 mm, używany przez MO w latach 40. i 50. XX wieku.

Astra 357 - hiszpański rewolwer kalibru 357 Magnum z sześcionabojowym bębenkiem. Był używany w pododdziałach antyterrorystycznych.

Gward - polski rewolwer skonstruowany w Wojskowej Akademii Technicznej, produkowany przez Kombinat Maszyn Włókienniczych Wifama. Używali go policjanci ruchu drogowego.

 

Pistolety


pistolet TT wz. 1933, popularna nazwa "tetetka" - Do lat 80. ubiegłego stulecia podstawowa broń indywidualna milicjantów. Kaliber 7,62 mm, zasilany z 8-nabojowego magazynka. Skonstruowany w Związku Radzieckim przez Fiodora Tokariewa.

pistolet CZ 52 - czechosłowacka broń, kaliber 7,62 mm, była krótko na wyposażeniu MO. Pojemność magazynka - 8 naboi. 

pistolet CZ 85 - czechosłowacki pistolet kalibru 9 mm parabellum. Pojemność magazynka - 15 naboi. Broń przystosowana dla strzelców leworęcznych. Używana przez policjantów pododdziałów antyterrorystycznych, potem także indywidualna broń policjantów.

pistolet P-64 - przez wiele lat podstawowy pistolet MO i Policji. Polska broń, popularna nazwa "CZAK" od nazwisk konstruktorów: Mieczysława Adamczyka, Witolda Czepukajtisa, Romualda Zimnego, Henryka Adamczyka i Stanisława Kaczmarskiego. Kaliber 9 mm makarow, pojemność magazynka - 6 naboi. Stopniowo wycofywany.

pistolet P-83 - polska konstrukcja, pistolet bazujący na P-64. Ten sam kaliber, ale pojemniejszy magazynek (8 naboi). Używany w MO i Policji.

pistolet Glock 17 - austriacka broń palna kalibru 9 mm parabellum, pistolet, który w kilku odmianach (19, 26) używany jest w Policji. Wyroby rodziny glock uchodzą za niezawodne. Są w nie wyposażeni policjanci pododdziałów antyterrorystycznych.



Powrót na górę strony