Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie polsko-chorwackiej współpracy w sezonie wakacyjnym

Data publikacji 01.09.2014

Wakacje dobiegły końca, dlatego też z dniem dzisiejszym, czwórka polskich funkcjonariuszy Policji zakończyła służbę na chorwackim wybrzeżu. Na mocy protokołu podpisanego w tej sprawie, od 1 lipca br. polscy policjanci asystowali i pomagali chorwackim kolegom podczas wspólnych patroli policyjnych w rejonie miasta Zadar i Trogir w Republice Chorwacji, gdzie każdego roku spędza wakacje tysiące turystów z Polski.

Polska Policja, jako nowoczesna formacja służąca społeczeństwu, prowadzi szeroką współpracę międzynarodową, w tym również w zakresie prewencyjnym poza granicami naszego kraju. Stąd też od 2010 r. na mocy umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Chorwacji o współpracy w zwalczaniu przestępczości oraz podpisanym w bieżącym roku Protokołem pomiędzy Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej a Generalną Dyrekcją Policji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji w sprawie zasad i warunków pełnienia służby przez polskich funkcjonariuszy Policji w Republice Chorwacji w sezonie turystycznym, Biuro Prewencji

i Ruchu Drogowego KGP przy współpracy Biura Międzynarodowej Współpracy Policji, przygotowało i delegowało do pełnienia tej odpowiedzialnej, ale i zaszczytnej funkcji czwórkę policjantów na co dzień pełniących służbę bezpośrednio „na ulicy”.

W bieżącym roku rolę ambasadorów służby prewencyjnej polskiej Policji pełnili: podkom. Anna Młynarczyk (KWP w Szczecinie), mł. asp. Zbigniew Stańczyk (KWP w Poznaniu), sierż. szt. Sylwia Bielecka (KSP) oraz sierż. Arkadiusz Król (KWP z/s w Radomiu). Podkreślić należy, iż wyrażenie to nie jest przesadnym, albowiem do obowiązków policjantów należała bezpośrednia współpraca nie tylko z policjantami chorwackimi, ale i z Konsulem Ambasady Polskiej w Zagrzebiu Panem Januszem Tatera. Polscy policjanci nawiązali również współpracę i wymienili doświadczenia z policjantami z Czech, Słowacji, Węgier, Włoch, Francji i Niemiec, którzy pełnili służbę o podobnym charakterze na terenie Chorwacji. Uczestniczyli ponadto w spotkaniu z Wicemarszałkiem Sejmu RP Panem Jerzym Wenderlichem.

Głównym zadaniem polskich policjantów, poza pełnieniem służby patrolowej, w tym na wodzie, było przede wszystkim służenie pomocą polskim turystom, stąd też stosowna informacja wraz z numerami telefonów kontaktowych została zamieszczona w Ambasadzie Polskiej w Chorwacji oraz poszczególnych punktach informacji turystycznej.

Obecność polskich patroli w rejonach o największym natężeniu turystycznym spotkała się z żywym zainteresowaniem, ale i życzliwością rodaków. Pomoc polegała przede wszystkim na wyjaśnianiu odrębności procedur prawnych, udzielaniu informacji co do sposobu postępowania, pokonywaniu bariery językowej, a podczas interwencji obecność polskich policjantów dodawała pewności siebie turystom, którzy znaleźli się w problemowej sytuacji.

Chorwaci, podobnie jak Polacy, to bardzo przyjaźni i otwarci ludzie. Bardzo cenią sobie polskich turystów, a podobne wartości kulturowe, społeczne i religijne sprawiają, że nasze stosunki można nazwać przyjaznymi. Stąd też, co podkreślają Chorwaci, polscy turyści przestrzegają lokalnego prawa i przepisów o czym świadczyć może fakt, iż podczas całego pobytu polskich policjantów odnotowano tylko kilkadziesiąt interwencji z udziałem Polaków, przy czym zdarzenia te w zdecydowanej większości dotyczyły utraty dokumentów, bądź też drobnych wykroczeń popełnionych w ruchu drogowym.

29 sierpnia 2014 r. odbyło się spotkanie z Komendantem zadarskiej Policji, podczas którego dokonano oceny dwumiesięcznej współpracy, wymieniono spostrzeżenia oraz podsumowano jej efekty. Z obu stron współpraca została uznana za owocną i profesjonalną. Komendant wyraził ogromne zadowolenie z postawy polskich policjantów podkreślając ich dyspozycyjność i kompetencje, wyrażając jednocześnie szczerą chęć i nadzieję na kontynuację projektu Bezpieczny Sezon Letni w nadchodzących latach.

Źródło: Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego KGP

Powrót na górę strony