Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narada służby prewencyjnej

Data publikacji 22.05.2015

Narada naczelników komend wojewódzkich i stołecznej Policji, odpowiedzialnych za służbę prewencją, odbywa się w Hajnówce. Wiodącym tematem narady jest problematyka bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych. Spotkanie prowadzi Naczelnik Wydziału Prewencji Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP – mł. insp. Robert Kumor.

W trakcie II Ogólnopolskich Zawodów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym w Hajnówce (więcej na ten temat ►) odbywa się narada naczelników służby prewencyjnej. Wiodącym tematem narady są przygotowania do zbliżającego się sezonu wakacyjnego i potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych.

W skali kraju corocznie w okresie letnim zadania te realizuje około 500 policjantów. "Wodniacy" w służbie wykorzystują nowoczesne łodzie hybrydowe, zwane również RIB (ang. rigid-inflatable boat - sztywna dmuchana łódź), w tym łódź morską Sportis K 10500, dysponującą 2 silnikami o łącznej mocy 880 KM, umożliwiającą niesienie pomocy nie tylko na jeziorach i rzekach, ale również na wodach Bałtyku, ponieważ i ten obszar leży w kompetencji Policji. Służba "wodniaków" to również intensywne działania na rzecz ochrony przyrody i środowiska naturalnego. Kłusownictwo i zanieczyszczanie rzek i jezior to niestety wciąż aktualny problem.

Prowadzone analizy wskazują, iż pomimo intensywnych działań prewencyjnych, w tym informacyjnych, nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec tragediom na wodzie. Przyczyn większości wypadków utonięć, należy upatrywać w nieostrożności podczas przebywania nad wodą czy łowieniu ryb, braku umiejętności lub przygotowania do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru nad małoletnimi. Na eliminację tych przyczyn należy ukierunkować działania zarówno Policji, jak i podmiotów pozapolicyjnych działających na rzecz bezpieczeństwa.  

Komendant Główny Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski, dostrzegając zarówno wagę problematyki zapewnienia bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych, jak i potrzebę permanentnego podnoszenia wiedzy i umiejętności zawodowych  policjantów służby prewencyjnej, objął zawody honorowym patronatem, fundując jednocześnie nagrody dla laureatów.

Integralnym blokiem tematycznym było omówienie efektów osiągniętych przez poszczególne garnizony w zakresie realizacji priorytetów Komendanta Głównego Policji określonych na lata 2013-2015 wraz z propozycjami w tym obszarze na kolejną perspektywę czasową.

Bardzo istotnym aspektem narady jest możliwość bezpośredniej wymiany doświadczeń oraz, co przyjęto już jako zasadę, omówienie poziomu realizacji wniosków stawianych podczas wcześniejszych spotkań.

(źródło: BPiRD KGP)

 

 

Powrót na górę strony