Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Bezpieczna droga do szkoły 2015"

Data publikacji 01.09.2015

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Rozkojarzone jeszcze wakacjami dzieci ruszyły do szkół. Aby najmłodsi wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, policjanci w całym kraju rozpoczęli ogólnopolską akcję profilaktyczno-edukacyjną „Bezpieczna droga do szkoły”.

Ruszyła ogólnopolska akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Jak co roku przed szkołami pojawiają się policyjne patrole, które dbają o bezpieczeństwo najmłodszych. Przez najbliższe dwa tygodnie policjanci pionów prewencji, ruchu drogowego, wspomagani przez straż miejską, gminną, inspekcję transportu drogowego będą pełnić wzmożoną służbę w rejonach szkół podstawowych i gimnazjalnych. Policjanci będą sprawowali nadzór nad ruchem, będą starali się pomagać najmłodszym  przejść bezpiecznie na drugą stronę ulicy, tłumacząc, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze.

Funkcjonariusze nadzorować będą również przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych i rowerzystów.

Bardzo ważnym elementem akcji „Bezpieczna Droga do Szkoły” jest informowanie dzieci i młodzieży o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach i udział policjantów w pogadankach na ten temat, które przygotowano w wielu szkołach. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest również doświadczenie funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych, a nawet wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie ich szkoły. Spotkania są także okazją do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, jak choćby kodeksów młodego rowerzysty czy elementów odblaskowych.

Tradycyjnie już Policja dokona przeglądu dróg (ulic), między innymi pod kątem prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, takich jak sygnalizatory czy barierki zabezpieczające chodniki w rejonach placówek wychowawczo-oświatowych (wnioski z lustracji zostaną przekazane właściwym organom). Przewoźnicy powinni się spodziewać nasilonych kontroli autobusów oraz innych pojazdów przystosowanych do przewozu dzieci do szkół.

Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny, ale także kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci nie zawsze przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego. O tym wszystkim przypominał podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 146 im. J.Korczaka przy ul.Domaniewskiej 33 w Warszawie, mł.insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP.

W zeszłym roku Policja drogowa zanotowała 80 ofiar śmiertelnych wśród dzieci do 14 roku życia. Z przykrością muszę stwierdzić, że połowę tych ofiar śmiertelnych stanowią dzieci, które są przewożone samochodem w charakterze pasażerów. Do wypadków drogowych z udziałem dzieci bardzo rzadko dochodzi jednak w rejonach szkół. Najczęściej dzieje się tak w pobliżu miejsca zamieszkania, kiedy dziecko ma do pokonania ostatnią ulicę, poznaje osoby, sąsiadów, zna już topografię danego osiedla, jego czujność jest ograniczona i wtedy najczęściej dochodzi do potrąceń dzieci" – powiedział M.Konkolewski.

Policjant podsumował też stan bezpieczeństwa na polskich drogach w czasie tegorocznych wakacji. Według wstępnych danych w ciągu lipca i sierpnia w 5 992 wypadkach drogowych zginęły 494 osoby, a 7497 zostało rannych. W porównywalnym okresie roku ubiegłego we wszystkich kategoriach nastąpił spadek – odnotowano 611 mniej wypadków drogowych, mniej zabitych o 74, mniej rannych o 891. „Jesteśmy  na dobrej drodze ku poprawie bezpieczeństwa, lecz do wizji zero jeszcze nam bardzo, bardzo daleko” – podkreślił mł.insp. M.Konkolewski. W okresie wakacji polska policja zatrzymała także 24 974 nietrzeźwych kierujących.

Przypominamy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Przypominamy również o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych

  • Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic, osoba odpowiedzialna popełnia wykroczenie, za co grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys.zł.
  • Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych.
  • Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
  • Przypominamy, że każda osoba poruszająca się po zmroku poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
  • Rodzice zwykle nie pracują 7 dni w tygodniu. Warto więc wykorzystać wolne chwile do wspólnych spacerów. Podczas tych przechadzek rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.
  • Najczęściej do wypadków drogowych z udziałem dzieci dochodzi w pobliżu miejsca zamieszkania. Kiedy dzieci rozpoznają okolicę, budynki, znajome twarze stają się mniej ostrożne i tym bardziej narażone na niebezpieczeństwo. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na to, by osobiście czuwać nad bezpieczeństwem dziecka przez cały czas, pomyślmy o tym, by zapewnić mu opiekę sąsiadów, czy kogoś z rodziny. Jeżeli mimo wszystko dziecko samo musi wrócić ze szkoły do domu zadbajmy o to, by ktoś z dorosłych oczekiwał na nie w pobliżu miejsca zamieszkania przed ostatnią ruchliwą ulicą.
  • Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.
  • Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.

Przypominamy rodzicom, nauczycielom, dyrektorom szkół o możliwości zgłaszania uwag dotyczących nieprawidłowego oznakowania pionowego i poziomego w rejonach szkół. Jeżeli znaki będą zdewastowane, zamalowane farbą, "zebra" będzie zamazana, trzeba zgłosić te uwagi zarządcy drogi lub policji drogowej.

Podczas konferencji głos zabrała również Pani Anna Wesołowska - dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania w Ministerstwie Edukacji Narodowej: „ Dziś rozpoczyna rok szkolny ponad 5 mln dzieci, w tym ponad 611 tys. dzieci najmłodszych, czyli tych, które rozpoczynają naukę w klasach pierwszych. To ich będzie w dużej mierze dotyczyło bezpieczeństwo. (…) Od wielu lat współpracujemy z Komendą Główną Policji w ramach różnych projektów, także w zakresie zadań dotyczących bezpiecznej drogi do szkoły, ale także i bezpiecznego pobytu w szkole. Coraz powszechniej dzieci dojeżdżają do szkoły na rowerach, a zatem bezpieczeństwo w ruchu drogowym dotyczy bezpiecznego poruszania się dzieci w drodze do szkoły i na rowerze. A chcę powiedzieć, że uczniowie klas szkoły podstawowej otrzymują swoje pierwsze prawa jazdy – karty rowerowe i tu w tej mierze współpracujemy także z wydziałami Prewencji i Ruchu Drogowego w całej Polsce” – powiedziała.

Pani Anna Wesołowska podkreśliła również to, że jeżeli chodzi o zapewnienie takiej rzeszy dzieci bezpiecznej drogi do szkoły, wiele zadań do spełnienia mają tutaj również organy prowadzące, które organizują dowóz dzieci do szkoły, wiele zadań do spełnienia mają dyrektorzy szkół, którzy bezpośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci, a to nie tylko bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale też bezpieczny pobyt dziecka w szkole. „Na tę okoliczność uruchomione zostały dwa programy rządowe, które mają wspierać szkoły finansowo” – powiedziała. „Od ubiegłego roku, czyli od roku 2014 roku, realizujemy rządowy program, to jest druga edycja rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, który ma komponenty związane właśnie z przeciwdziałaniem przemocy w szkole, to m.in. zadanie publiczne – chronić dzieci przed przemocą - realizowane w szkołach i certyfikacja szkół w tym zakresie”- dodała. Wpisuje się w to działanie infolinii dla młodzieży: 111 116, gdzie młody człowiek, każde dziecko może zadzwonić i uzyskać profesjonalną poradę, to także infolinia dla rodziców, nauczycieli, bowiem mogą oni także uzyskać profesjonalne porady w przypadku gdy niepokoi ich coś w zachowaniu dziecka.

„To także drugi rządowy program, którego realizację rozpoczynamy właśnie od dzisiaj , czyli od 1 września. Program którego realizacja przewidywana jest do roku 2018 z bardzo mocnymi komponentami dotyczący przeciwdziałania przemocy w cyberprzestrzeni, ale także program, który kładzie ogromny nacisk na kształtowanie więzi w szkole. Mówmy o tym komponencie programu otwarta szkoła, szkoła bezpieczna. Także równie istotnym elementem i komponentem tego nowego programu jest komponent związany z bezpieczeństwem fizycznym w szkole, czyli przegląd bezpieczeństwa szkół. Jeżeli szkoła będzie miała taką wolę, przystąpi do projektu i przeprowadzenia warsztatów bezpośrednio w szkołach"– powiedziała pani dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania w MEN. „Co istotne, w tym programie kładziemy ogromny nacisk na to by objąć działaniami zarówno uczniów, jak i rodziców, nauczycieli i pracowników szkół” - dodała.

Z kolei podinsp. Marzena Kordaczuk - Wąs z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podkreśliła i przypomniała jak ważną sprawą obok bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest przypomnienie o aspektach bezpieczeństwa związanego z pobytem w szkole. „Chciałabym przypomnieć o tym, że policjanci na terenie całego kraju podejmują liczne działania w ramach programów profilaktycznych zorientowanych na różne zagrożenia społeczne, które mogą wiązać się też i z pobytem w szkole, ale także ze spędzaniem czasu wolnego po zajęciach lekcyjnych. Dużo uwagi poświęcamy w tym okresie, szczególnie w tym rozpoczynającym się roku, takim zagrożeniom jak cyberzagrożenia, czyli kwestiom bezpieczeństwa w Internecie, ponieważ w dobie korzystania przez dzieci masowo z urządzeń elektronicznych, z wszystkich udogodnień jakie niesie ze sobą Internet, niestety też musimy pamiętać o tym, że te nowoczesne narzędzia, te nowoczesne media mogą wiązać się również z zagrożeniami – podkreśliła. „Stąd przygotowujemy i realizujemy z sukcesem, w ścisłej współpracy z placówkami oświatowymi, m.in. programy zorientowane na tego rodzaju zagrożenia”.

Jak powiedziała pani podinspektor, wiąże się z tym też na pewno tematyka przemocy rówieśniczej, która na przestrzeni roku będzie do nas wracała, bo niestety nie da się od tego w trakcie roku szkolnego uciec. Stąd policjanci w terenie w jednostkach organizacyjnych policji również organizują liczne programy, które są zorientowane na przeciwdziałanie temu zjawisku, przy ścisłej współpracy z nauczycielami, z pedagogami, z wychowawcami, również w świetlicach uczą dzieci w jaki sposób radzić sobie z agresją,  w jaki sposób bez agresji rozwiązywać konflikty ale także szkolą i kadrę pedagogiczną i korzystają z doświadczenia w zakresie podnoszenia skuteczności tych realizowanych programów. Marzena Kordaczuk – Wąs zwróciła również uwagę na zagrożenia jakie niosą za sobą  różnorakie środki odurzające, a szczególnie w ostatnim czasie mówi się dużo o tzw. dopalaczach. W tym obszarze również policjanci na terenie całego kraju podejmują liczne działania, które mają na celu zapobieganie i przeciwdziałanie handlowi tego typu środkami, ale także sięganiu przez dzieci po środki, których tak naprawdę nie znają.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę i podkreślić, że w ramach czynności podejmowanych przez Policję w związku z walką z „dopalaczami”, w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2015 roku wszczętych zostało łącznie 415 postępowań przygotowawczych z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz kodeksu karnego. W ramach postępowań zatrzymano 261 osób, którym przedstawiono łącznie 239 zarzutów. Zabezpieczono również mienie w wysokości około 43.665 złotych oraz m.in. pojazd o wartości 40.000 złotych. Policjanci wraz z Inspektorami Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadzili 268 kontroli w placówkach handlowych na terenie całego kraju. W czynności zaangażowanych było blisko 1700 funkcjonariuszy różnych służb mundurowych i pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Inspekcji Handlowej.

W okresie od 01 do 31 sierpnia 2015 roku Policja zabezpieczył następujące środki zastępcze.:

  • 142,6 kilogramów z n/n substancji,
  • 27,5 kilogramów n/n suszu roślinnego,
  • 16,3 kilogramów substancji o nazwach Pentedron, Brefedron, 3CMC,
  • 3100 kapsułek z zawartością n/n substancji,
  • 9644 opakowań ze środkami zastępczymi.

Tu warto – ku przestrodze - przypomnieć kilka ważniejszych spraw zrealizowanych tylko w ostatnim czasie przez policjantów pionu kryminalnego na terenie całej Polski.

O akcji "Bezpieczna droga do szkoły" na terenie kraju można przeczytać również tutaj:

(mw / foto: Marek Krupa KGP)

Powrót na górę strony