Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem pielgrzymów - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem pielgrzymów

Blisko 400 pielgrzymów z całej Europy odwiedziło Frombork, a kolejne międzynarodowe spotkanie już dzisiaj. Nad tym, aby pobyt młodych gości, którzy zmierzają na Światowe Dni Młodzieży przebiegał bez zakłóceń, czuwali policjanci z powiatu braniewskiego. Podobne spotkanie odbyło się też w Wiślicy - tam zgromadziło się około 1600 młodych ludzi - oraz w Zielonej Górze i Włocławku.

Już za kilka dni w Polsce rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży. Okresem poprzedzającym uroczystości religijne są spotkania w ramach ,,Tygodnia w diecezjach''. Młodzież z każdego zakątka świata właśnie w tym czasie przygotowuje się do spotkania z papieżem. Uczestnicy rozmieszczeni zostali w parafiach na terenie całego kraju. W tym czasie pielgrzymi aktywnie poznają polską kulturę, zwiedzają, biorą udział w koncertach i różnego rodzaju imprezach religijnych. Młodzież zawitała również wczoraj do powiatu braniewskiego.

Przez dwa dni blisko 800 pielgrzymów z Francji, Niemiec, Rosji, Łotwy, Austrii poznaje Frombork. Od samego przyjazdu nad bezpieczeństwem młodzieży czuwają policjanci. Funkcjonariusze rozpoczęli służbę już na dworcu, witając pielgrzymów. Następnie, w policyjnej eskorcie, autokary z młodzieżą przejechały do Fromborka. Tam międzynarodowi goście rozpoczęli swoją wycieczkę. Pielgrzymi uczestniczyli we mszy w Archikatedrze, zwiedzali Wzgórze Katedralne, Rynek Główny, muzeum, podziwiali również widoki z fromborskiej wieży oraz portu.

Przez cały swój pobyt młodzież mogła liczyć na pomoc funkcjonariuszy, którzy dbali o to, aby w czasie tej szczególnej podróży nie doszło do żadnych zakłóceń.  

----

Świętokrzyscy policjanci brali wczoraj udział w zabezpieczeniu Dnia Diecezjalnego w Wiślicy. Było to przedsięwzięcie na dużą skalę między innymi ze względu na liczbę pielgrzymów, którzy przybyli do tej miejscowości niemal z całego świata. Policjanci zadbali, aby spotkanie młodzieży przebiegało bezpiecznie. Świętokrzyska Policja do tego szczególnego dnia przygotowywała się bardzo dokładnie.  Kilkakrotnie odbywały się spotkania robocze organizatorów i służb, biorących udział w zabezpieczeniu Dnia Diecezjalnego. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo młodzieży, przybywającej z całego świata do Wiślicy.

Wczoraj od rana, już na rogatkach miasta, osoby wjeżdżające do Wiślicy mogły korzystać z pomocy funkcjonariuszy prewencji oraz policjantów „drogówki”. Zabezpieczali oni trasy przejścia pątników zmierzających na modlitewne spotkanie, jak również dbali o płynność ruchu na drogach lokalnych. Mundurowi byli na trasie marszu pielgrzymów, dbając o bezpieczeństwo zgromadzonych osób oraz służąc im pomocą. Również policjanci służby kryminalnej zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo osób biorących udział w spotkaniu.

W Wiślicy zgromadziło się około 1600 młodych ludzi, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Tak duża liczba uczestników była wyzwaniem dla miejscowych władz, służb i Policji. W zabezpieczeniu wzięli udział funkcjonariusze z buskiej jednostki, wspomagani przez kolegów z ościennych jednostek powiatowych Policji, w tym także z Oddziału Prewencji Policji z Kielc.

Podczas Dnia Diecezjalnego nie odnotowano przypadków zakłócania ładu i porządku publicznego, a spotkanie odbywało się niemal w rodzinnej atmosferze. Policjanci dziękują, szczególnie kierującym, za cierpliwość i wyrozumiałość, oraz zachowanie ostrożności na drodze.

----

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Krakowie, do Zielonej Góry zjechali pielgrzymi z kilku krajów. Był to ważny dzień również dla zielonogórskich policjantów, którzy dbali o bezpieczeństwo wszystkich uczestników tego diecezjalnego wydarzenia. Policjanci podczas służby patrolowali zielonogórski deptak, zwracając uwagę, aby nie doszło do żadnych zakłóceń porządku publicznego i pilnowali spokoju radośnie bawiących się zielonogórzan i pielgrzymów.

Po występach zespołów na rynku, policjanci ruchu drogowego zabezpieczali Międzynarodowy Marsz dla Życia, który wyruszył z ratusza miejskiego w kierunku parafii Najświętszego Zbawiciela. Mundurowi zadbali o to, aby przejście pielgrzymów ulicami miasta było bezpieczne dla zgromadzonych, jak i wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Ku zadowoleniu zabezpieczających wydarzenie policjantów oraz jego uczestników, Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży w Zielonej Górze przebiegły spokojnie i bezpiecznie. Policjanci nie odnotowali żadnych incydentów związanych z naruszeniem ładu i porządku publicznego.

----

Już niebawem w Krakowie odbędą się uroczystości związane ze Światowymi Dniami Młodzieży. Szybciej jednak poszczególne diecezje przygotowują specjalne programy skierowane do pielgrzymów, które mają zapoznać ich z naszą kulturą, tradycją i krajem. To również okoliczność, która wymaga od policjantów wyjątkowego zaangażowania w zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom uroczystości.

Wczoraj, 21.07.br., we Włocławku, w ramach „Dni w diecezji” odbył się koncert Folk Day, w czasie którego młodzież z Argentyny, Chile, Korei i Kanady, przebywająca na terenie powiatu, miała możliwość zapoznania się z tradycjami regionalnymi, przyrodą i kulturą.

Nad bezpieczeństwem około 2 tys. osób czuwali policjanci, którzy mieli jednocześnie służyć radą i pomocą. Wszystkim towarzyszył uśmiech i dobra atmosfera.

(KWP w Olsztynie / KWP w Kielcach / KWP w Gorzowie Wlkp. / KWP w Bydgoszczy / ms)

 • KWP Olsztyn
 • KWP Olsztyn
 • KWP Olsztyn
 • KWP Olsztyn
 • KWP Olsztyn
 • KWP Olsztyn
 • KWP Kielce
 • KWP Kielce
 • KWP Kielce
 • KWP Kielce
 • KWP Kielce
 • KWP Kielce
 • KWP Kielce
 • KWP Kielce
 • KWP Gorzów Wlkp.
 • KWP Gorzów Wlkp.
 • KWP Gorzów Wlkp.
 • KWP Gorzów Wlkp.
 • KWP Gorzów Wlkp.
 • KWP Gorzów Wlkp.
 • KWP Bydgoszcz
 • KWP Bydgoszcz
Powrót na górę strony
Polska Policja