Minister Mariusz Błaszczak o zabezpieczeniu ŚDM: To była dobrze wykonana praca - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Minister Mariusz Błaszczak o zabezpieczeniu ŚDM: To była dobrze wykonana praca

Data publikacji 01.08.2016

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować funkcjonariuszom wszystkich służb, które nadzoruję jako minister spraw wewnętrznych i administracji. To była dobrze wykonana praca. Spotkałem się z opiniami, że była ona wykonana perfekcyjnie. To świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu służb do wykonywania swoich zadań – powiedział minister Mariusz Błaszczak podsumowując działania służb podczas Światowych Dni Młodzieży.

Szef MSWiA podkreślił, że mimo oficjalnego zakończenia Światowych Dni Młodzieży służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nadal wykonują swoje zadania. Utrzymywane są dodatkowe patrole na dworcach kolejowych i w innych miejscach, gdzie mogą gromadzić się uczestnicy ŚDM.

Minister zapewnił, że słowa uznania dotyczące profesjonalnego działania służb docierały do niego od samych pielgrzymów zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Policja podkreśla, że ostatni dzień Światowych Dni Młodzieży przebiegł równie spokojnie jak pozostałe. Komendant Główny Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk  poinformował, że pielgrzymi bardzo sprawnie opuścili teren Pól Miłosierdzia, gdzie Papież Franciszek odprawił Mszę Posłania.

W ciągu ostatniej doby policja na terenie województwa małopolskiego odnotowała jedynie siedem przestępstw. - Bardzo dużą rolę w tym naprawdę wysokim poziomie bezpieczeństwa odegrało zdyscyplinowanie i zachowanie samych pielgrzymów, którzy zawsze wsłuchiwali się w prośby i polecenia naszych funkcjonariuszy – powiedział Komendant Główny Policji. W czasie Światowych Dni Młodzieży policja odnotowała tylko dwa zaginięcia dzieci. Sprawy szybko znalazły szczęśliwe zakończenie i pociechy wróciły do swoich rodziców. Nadinspektor Jarosław Szymczak podkreślił, że funkcjonariusze z ogromnym poświęceniem, często przez kilkanaście godzin pełnili swoją służbę pomagając pielgrzymom.

Nadbrygadier Leszek Suski, Komendant Główny PSP powiedział, że strażacy podczas zabezpieczenia udzielali pielgrzymom głównie pomocy przedmedycznej. Zanotowano około 1000 takich interwencji, które związane były przede wszystkim z omdleniami i niegroźnymi urazami.

Straż Graniczna w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej skontrolowała około pół miliona podróżnych i zatrzymała 300 osób. Jak poinformował płk Marek Łapiński, Komendant Główny SG, funkcjonariusze podczas ŚDM wspierali także Biuro Ochrony Rządu przeprowadzając między innymi kontrole pirotechniczne.

W działania zabezpieczające ŚDM zaangażowanych było też około 800 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Ich zadania były związane głównie z ochroną Papieża Franciszka. Płk Andrzej Pawlikowski, szef BOR, podziękował wszystkim służbom za wsparcie i pomoc. Podkreślił, że jest bardzo dumny ze swoich funkcjonariuszy oraz podziękował im za determinację i wysiłek włożony w wykonywane zadania.

Zarówno minister jak i komendanci podkreślali wzorową współpracę pomiędzy poszczególnymi służbami. W zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży zaangażowanych było około 38 tysięcy funkcjonariuszy podległych MSWiA.

MSWiA / ar

  • Światowe Dni Młodzieży
  • Światowe Dni Młodzieży
  • Światowe Dni Młodzieży
  • Światowe Dni Młodzieży
  • Światowe Dni Młodzieży
  • Światowe Dni Młodzieży
Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja