Śląscy policjanci w wyjątkowej zbiórce dla zwierząt - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Śląscy policjanci w wyjątkowej zbiórce dla zwierząt

Policjanci ze Śląska aktywnie zaangażowali się w akcję pomocy bezdomnym czworonogom. Inicjatorem przedsięwzięcia był Uniwersytet Śląski, na którym doktorantką i działaczką jest policjantka z Żor – asp. szt. Kamila Siedlarz, wielka miłośniczka czworonogów i ekspert w zakresie ochrony praw zwierząt. Podczas zbiórki dla zwierząt policjanci zgromadzili ponad 200 kg karmy oraz akcesoria, które trafią do najbardziej potrzebujących zwierzaków, ze schronisk w naszym województwie.

Zgodnie z założeniami projektu "Uniwersytet pomaga" zbiórka darów dla zwierząt ze śląskich schronisk jest organizowana co roku. Inicjatywa została zapoczątkowana kilka lat temu przez Katedrę Teorii i Filozofii Prawa na Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Na tym uniwersytecie doktorantką i prelegentką podczas licznych konferencji z tematyki ochrony praw zwierząt jest nasza policjantka z Żor, asp. szt. Kamila Siedlarz, która na co dzień pracuje, jako oficer prasowy żorskiej jednostki. W tym roku była to już VI edycja przedsięwzięcia. Grono jego zwolenników stale rośnie. Popierają go coraz to nowe podmioty, m.in. Okręgowa Rada Adwokacka, Śląski Inkubator Przedsiębiorczości, licea akademickie.

W tym roku, w zbiórkę bardzo aktywnie zaangażowali się śląscy policjanci, którzy w katowickiej komendzie wijewódzkiej oraz komendach miejskich i powiatowych, zbierali karmę oraz niezbędne akcesoria i środki pomocy dla bezdomnych zwierząt. Efektem naszej zbiórki było zgromadzenie ponad 200 kg karmy oraz akcesoria dla zwierząt, w tym koce, miski i środki opatrunkowe. Dary zostały przekazane podczas konferencji pn. "Dzień Edukacji na Rzecz Zwierząt", a prowadziła ją m.in. asp. szt. Kamila Siedlarz.
Celem konferencji było zapoznanie uczestników (licealistów i studentów) z problematyką prawnej ochrony zwierząt. Członkowie pierwszego w Polsce Koła Naukowego Praw Zwierząt przybliżyli najistotniejsze kwestie związane z przemysłową hodowlą zwierząt, wykorzystywaniem ich w cyrkach, dokonywaniem na nich doświadczeń naukowych, a także omówili zjawisko znęcania się nad zwierzętami domowymi i problemem bezdomności zwierząt.

Podczas konferencji asp. szt. Kamila Siedlarz w swoim wystąpieniu skupiła się na odpowiedzialności właścicieli wobec zwierząt domowych, ich obowiązkach, zakazach wynikających z ustawy o ochronie zwierząt. Poruszyła również problematykę znęcania się nad zwierzętami oraz zwróciła uwagę na zjawisko bezdomności zwierząt, a także na możliwości niesienia im pomocy. Policjantka omówiła także działalność policji na rzecz praw zwierząt i wykorzystanie takich narzędzi, jak Zielone Strefy, Aplikację Moja Komenda oraz Krajową Mapę Zagrożeń, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane przez obywateli do zgłaszania niepokojących zjawisk związanych ze zwierzętami i ich niehumanitarnym traktowaniem. Tym samym dzięki możliwościom, jakie dają te aplikacje każdy może pomagać zwierzętom i nie być obojętnym na ich los. Na zakończenie wykładu policjantka przygotowała niespodziankę – przedstawiła swoje psy: Lexusa i Goliata, który trafił do jej rodziny, jako zwierzak adoptowany.

Policjantka dodała, że „Sama pomoc w formie tego typu zbiórek darów nie jest wystarczająca, choć bardzo potrzebna”. Jak podkreśliła: „..aby poprawić sytuację zwierząt w naszym kraju niezbędna jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa. Odpowiednia wiedza, świadomość i odpowiedzialność właścicieli i opiekunów zwierząt". To, jej zdaniem: „jedne z podstawowych gwarantów ich dobrostanu”.

Komendami, którym organizatorzy złożyli szczególne podziękowania są: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, komendy miejskie w Tychach, Żorach oraz w komenda Sosnowcu, która z racji, że ma swój magazynek i własne miejskie schronisko, dary przekazała bezpośrednio tam, ale bardzo aktywnie uczestniczyła w akcji. Specjalne podziękowania skierowane zostały dla kom. Marty Pydych z Komendy Powiatowej Policji z Wodzisławia Śląskiego oraz dla wszystkich, którzy z wielkim sercem zaangażowali się w przedsięwzięcie.

Asp. szt. Kamila Siedlarz jest wielką miłośniczką zwierząt i aktywną działaczką na rzecz dobra czworonogów. Miłość do zwierząt naszej policjantki przejawia się nie tylko w chęci spędzania z nimi mnóstwa czasu, ale także poprzez podejmowane inicjatyw na ich rzecz. Kamila Siedlarz jest członkiem warszawskiego stowarzyszenia „Prawnicy na Rzecz Zwierząt”, członkiem wspierającym pierwsze w Polsce „Koło Naukowe Praw Zwierząt” przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, koordynatorem do spraw ochrony zwierząt w Komendzie Miejskiej Policji w Żorach, inicjatorką debaty poświęconej prawom zwierząt, jest autorem licznych wystąpień na konferencjach poświęconych problematyce ochrony zwierząt (m.in. "Interwencje Policji względem zwierząt", "Psy asystujące – przywilej, czy udręka?", "Nasi pupile – los zwierząt domowych", "Znakowanie zwierząt"), artykułów o podobnej tematyce. Policjantka prowadziła szkolenia dla koordynatorów CITES ze śląskich komend na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, dla koordynatorów do spaw ochrony zwierząt ze wszystkich komend wojewódzkich – w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz dla powiatowych lekarzy weterynarii w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Katowicach. Udziela także pomocy w działalności Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt oraz na rzecz wielu fundacji. Przygotowywana przez nią rozprawa doktorska nosi tytuł: „Przestępczość przeciwko zwierzętom w praktyce policji”. Sama o sobie nie chce mówić wiele.

Na pytania, dlaczego tak aktywnie udziela się na rzecz ochrony praw zwierząt odpowiada skromnie: „Napisz, że po prostu kocham zwierzęta ponad wszystko...

(KWP w Katowicach / dm)

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja