Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lubuska Policja podsumowuje rok

Data publikacji 16.01.2017

Lubuscy policjanci podsumowali swe działania w 2016 roku. Aktywność i skuteczność służb funkcjonariuszy garnizonu lubuskiego oceniła Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Helena Michalak. Lubuszanie mogą czuć się bezpiecznie.

Poniedziałek, 16 stycznia br., był dniem, kiedy szef lubuskich policjantów miał okazję zrelacjonować kierownictwu Komendy Głównej Policji efekty ubiegłorocznych działań osiągniętych przez policjantów regionu. W uroczystej odprawie wzięła bowiem udział Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Helena Michalak. Pracy było sporo. Przystanek Woodstock, Światowe Dni Młodzieży czy działania związane z walką z ptasią grypą /trwają nadal/ to wydarzenia, które generowały ogromne siły i środki policyjne. Zadania do powyższych wydarzeń  musiały być jednak prowadzone równolegle do tych codziennych wyzwań, przed którymi stoi Policja. Ale dzięki determinacji, aktywności oraz profesjonalizmowi policjantów, także z poza województwa lubuskiego, możemy powiedzieć, że zadania te zostały wykonane w pełni.

Uwagę społeczeństwa zawsze skupiają wydarzenia, które mają wpływ na ich bezpieczeństwo oraz jego poczucie. Stąd zawsze na piedestale oceny pracy Policji znajdują się zdarzenia o charakterze kryminalnym. W tej materii lubuscy policjanci wykonali sporo pracy, aby mieszkańcy regionu mogli uczestniczyć w życiu społecznym bez obawy o zdrowie, życie czy mienie swoje i swoich najbliższych. Stąd wysoki wskaźnik wykrywalności sięgający blisko 70 % /bez zmian z 2015/ przy przestępczości ogólnej. Warto zaznaczyć, że liczba spraw wszczętych spadła niemal o dwa tysiące. W 2016 roku zanotowano ich bowiem 22 161, w 2015 – 24 056, a w roku 2012 niemal 30 000 tj. o 7 000 więcej ! Bardzo dobrze wygląda również ocena pracy przestępczości kryminalnej. Policjanci wykazali się tutaj ponad 60,5 % wykrywalnością wszczynając o ponad 1500 spraw mniej niż w roku 2015- 15 127 ( bójki, pobicia, rozboje kradzieże, wymuszenia, uszkodzenia mienia etc.). Lubuscy policjanci skutecznie zwalczają również przestępczość narkotykową. W 2016 roku zabezpieczyli łącznie 136 kg narkotyków oraz prowadzili 1114 spraw przeciw osobą je posiadającym i handlującym, w 2015 zaś 1063. Policjanci ograniczyli również uciążliwe społecznie kradzieże samochodów. W ubiegłym roku policjanci prowadzili w tym zakresie 445 spraw. W 2015 o 27 więcej. To pokazuje, że lubuszanie mogą czuć się bezpiecznie. Taką deklarację składa blisko 75 % naszej społeczności.

Zaufanie to budowane było m.in. na rozwiązywaniu spraw kryminalnych, którymi żyła cała Polska. To :

Niezwykle istotnym zagadnieniem jest również bezpieczeństwo na drogach. Mimo dużej aktywności i zaangażowaniu służb ruchu drogowego oraz jednej z najlepszych w kraju efektywności, w 2016 roku na lubuskich drogach w 683 wypadkach życie straciło 113 osób, a  877 zostało rannych. W zdarzeniach tych największy udział miały samochody ciężarowe- 37 %, uderzenia w drzewo- 32 % oraz zaśnięcie za kierownicą 12%. Dużą uwagę w licznych akcjach i działaniach prewencyjnych zwracaliśmy na pieszych. Ale nie wszystkich zdarzeń z tą grupą uczestników w ruchu drogowym dało się uniknąć. W 168 wypadkach z udziałem pieszych życie straciło 19 z nich, a 158 zostało rannych.

Duża aktywność policjantów wynikała m.in. z kontroli zachowań kierowców oraz ich stanu trzeźwości. W 2016 roku lubuscy policjanci przeprowadzili aż 670 tysięcy badań. I to tylko sama „drogówka”. Dzięki temu wyeliminowano z ruchu 3600 zmotoryzowanych. Liczba ta wyraźnie spada, bowiem w 2015 roku pijanych na lubuskich drogach było aż 4300 ! Dość powiedzieć, że w 2008 roku po lubuskich drogach jeździło ponad 9000 tysięcy nietrzeźwych. Za łamanie drogowych przepisów nałożono blisko 109 tysięcy mandatów, w 2015 roku 103 tysiące, ujawniono blisko 56 tysięcy sytuacji, w których kierowcy przekraczali dozwoloną prędkość. Sporządzono ponad 600 wniosków mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa w regionie, współpracując w tym zakresie z wieloma podmiotami.

Wiele dobrego wynika z działań profilaktycznych i prewencyjnych. Policjanci wychodzą naprzeciw społeczeństwu podczas wielu spotkań, debat i konsultacji. Tych w minionym roku przeprowadzono 235, a udział w nich wzięło ponad 4 tysiące osób. Ale to także spotkania z najmłodszymi przedstawicielami naszego społeczeństwa. Zorganizowano ponad 1700 spotkań profilaktycznych dla grupy 37 tysięcy młodych osób. W samym programie „Lupo” policjanci przeprowadzili 260 spotkań przedstawiając ponad 17 tysiącom dzieci zasady bezpieczeństwa.

Duże wsparcie dla policjantów stanowiły nowe aplikacje. Z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa skorzystało ponad 5000 osób, informując w ten sposób lubuską Policję o znanych im, różnych formach łamania prawa. Uzupełniono wakaty policyjne pionu dzielnicowych. To duży kapitał szczególnie, że ma się do dyspozycji takich policjantów:

Ale nie sposób nie wspomnieć o przywracanych posterunkach, które sprawiły, że społeczeństwo ponownie może korzystać z pomocy Policji bez potrzeby pokonywania wielu kilometrów. Chodzi tu o Posterunek w Dobiegniewie, Szlichtyngowej oraz Kargowej, które już służą mieszkańcom. Z zupełnie nowej i jednej z najbardziej nowoczesnej zarazem siedziby, której wartość wyniosła 20 mln złotych, korzystają policjanci i mieszkańcy powiatu krośnieńskiego.  Do dyspozycji lubuskich stróżów prawa trafiło 68 nowych pojazdów, których wartość wyniosła 7 mln złotych.

(KWP w Gorzowie / mw)

 

  • odprawa lubiskiej policji
  • odprawa lubiskiej policji
  • odprawa lubiskiej policji
  • odprawa lubiskiej policji
  • odprawa lubiskiej policji
  • odprawa lubiskiej policji
  • odprawa lubiskiej policji
  • odprawa lubiskiej policji
  • odprawa lubiskiej policji
  • odprawa lubiskiej policji
  • odprawa lubiskiej policji
  • odprawa lubiskiej policji

Film Lubuska Policja podsumowuje rok

Pobierz plik Lubuska Policja podsumowuje rok (format mp4 - rozmiar 24.99 MB)

Powrót na górę strony