Mniej ofiar śmiertelnych w długi weekend na polskich drogach - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Mniej ofiar śmiertelnych w długi weekend na polskich drogach

Data publikacji 04.06.2018

Policja w całym kraju począwszy od środy 30 maja do niedzieli 3 czerwca br. prowadziła na drogach wzmożone działania pn. „Bezpieczny weekend”. Był to czas pracowity dla wszystkich mundurowych pełniących służbę na drogach. W tym okresie odnotowano znaczny spadek liczby ofiar śmiertelnych w stosunku do przedłużonego weekendu związanego ze świętem Bożego Ciała w 2017 r.

Jak wynika ze wstępnych danych, podczas długiego weekendu doszło do 503 wypadków, w których zginęło 27 osób, a 619 zostało rannych. W stosunku do roku 2017 nieznacznie zwiększyła się liczba wypadków o 37, w których 12 osób więcej zostało rannych. Co istotne, w tym okresie nastąpił zdecydowany spadek liczby ofiar śmiertelnych o 17, tj. blisko o 40 % w stosunku do ubiegłego roku.

Policjantów najczęściej można było spotkać na drogach w tych miejscach, gdzie spodziewano się największych utrudnień. Policjanci kierowali ruchem, widoczni byli również na ciągach komunikacyjnych prowadzących do znanych miejscowości wypoczynkowych. Kontrole w dużej mierze dotyczyły przekraczania prędkości i prawidłowego przewożenia pasażerów, w tym dzieci. Zwracano również uwagę na stan techniczny pojazdów i stan trzeźwości kierujących. Podczas tegorocznego długiego weekendu policja zatrzymała 1 862 kierowców pod wpływem alkoholu, w analogicznym okresie roku ubiegłego 1 721.

Niestety, pomimo apeli Policji wciąż dominującą przyczyną zdarzeń jest prędkość i brawura, której skutkiem bardzo często jest utrata panowania nad pojazdem i uderzenie w inny pojazd, pieszego, bądź przeszkodę.

(BRD KGP)

Powrót na górę strony
Polska Policja