Radziejowscy dzielnicowi patrolują zamarznięte akweny - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Radziejowscy dzielnicowi patrolują zamarznięte akweny

Data publikacji 25.01.2019

Ujemne temperatury sprawiły, że na akweny zamarzły a tafla lodu zachęca do zabawy. Należy jednak pamiętać, że nie ma bezpiecznego lodu. Dlatego radziejowscy dzielnicowi patrolują zamarznięte stawy i jeziora.

Policjanci z Radziejowa systematycznie sprawdzają zamarznięte stawy i jeziora w powiecie. Podczas patroli apelują do osób tam przebywających o wyobraźnię i rozwagę. Przekonują, że nie ma bezpiecznego lodu. Załamanie się pokrywy lodowej w wielu przypadkach kończy się tragicznie. Wczoraj sierżant sztabowy Przemysław Jarka, podczas porannego obchodu, sprawdzał zamarznięte akweny na terenie Radziejowa.

Poniżej kilka porad co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:
- w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
- kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
- jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
- jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
- po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.

(KWP Bydgoszcz / tb)

Powrót na górę strony
Polska Policja