Dziś inauguracja VII Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła” - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dziś inauguracja VII Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”

Data publikacji 03.04.2019

Zachęcamy wszystkich do udziału w spotkaniach Kryminalnej Piły, która rozpoczyna się 3 kwietnia bieżącego roku. Finał VII Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła” po raz pierwszy odbędzie się w auli Szkoły Policji i będzie miało miejsce w sobotę 6 kwietnia 2019 r. o godzinie 15.00.

Nominowanymi do nagrody „Kryminalnej Piły” 2019 roku są:

 • Marek Krajewski, pisarz i filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, autor kryminałów, laureat Paszportu Polityki. Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Na serię wydawaną od 1999 składa się dotychczas dziewięć tomów, ostatni „Mock. Pojedynek”. Krytycy literatury uważają, że styl jego pracy pisarskiej łączy w sobie elementy czarnego kryminału i horroru oraz nawiązuje do tradycji gatunku (Raymond Chandler). Kryminały Krajewskiego rozgrywają się w dokładnie zarysowanych realiach topograficznych i historycznych przed i powojennego Wrocławia (Breslau), a także Trójmiasta i Lwowa. Był laureatem Nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2017 za powieść „Mock. Ludzkie zoo”.
 • Ryszard Ćwirlej skończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był dziennikarzem w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. W latach 2010-2016 był zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści „Ręczna robota” napisał 75-odcinkowe słuchowisko, zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. Trzykrotnie nominowany do nagrody „Wielkiego Kalibru”. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku.
 • Jacek Ostrowski – płynie w nim gorąca krew: słowiańska, macedońska, litewska, a także niemieckich Żydów. Nie usiedzi na miejscu, ima się różnych prac. Pasjonuje się historią, maluje, fotografuje. Miłośnik kina i muzyki – dla wybitnej sceny gotów jest wielokrotnie obejrzeć nawet słaby film. Podróżnik. Wykorzystuje cztery kółka do szybkiej jazdy w wysokich górach (Pireneje, Alpy), co podnosi mu poziom adrenaliny. Kolekcjoner gadżetów piłkarskich i modeli samochodów. Hodowca psów pasterskich Bouvier des Flandres. Jak pisze o sobie: uzależniony od pisania, malowania, filmu, muzyki, szybkiej jazdy samochodem, wszelkiego rodzaju futrzaków i dobrego wina. Napisał m.in. „Ostatnia wizyta” (Na F/aktach) i „Paragraf 148” - powieść osnuta na tle prawdziwych wydarzeń.
 • Robert Małecki - politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów oraz nowej zabawki – czytnika ebooków; szczęśliwy uczestnik warsztatów kreatywnego pisania realizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, a także tych organizowanych przez Maszynę do Pisania; laureat ogólnopolskich konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Jeśli w jego głowie nie pulsuje bas Bena Otręby i nie rozbrzmiewają solówki Jurka Styczyńskiego, znaczy, że jest chory. Do tej pory nie był. Autor książek „Skaza”, „Koszmary zasną ostatnie”, „Porzuć swój strach”, „Najgorsze dopiero nadejdzie”.
 • Małgorzata Rogala - entuzjastka słowa pisanego, nie ulega nakazom mody i autorytetów; w swoich czytelniczych wyborach kieruje się intuicją i emocjami. Lubi książki Bernarda Miniera i Marca Levy'ego. Autorka powieści kryminalnych: „Kiedyś cię odnajdę” , „Zapłata”, „Dobra matka”, „Ważka”, „Zastrzyk śmierci”, „Grzech zaniechania” (2018) i „Kopia doskonała” (2018).

Finał VII Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła” odbędzie się w najbliższą sobotę, 6 kwietnia br., o godzinie 15:00 w auli Szkoły Policji  Pile. Wstęp wolny.

(SP w Pile/ mw)

 • Inauguracja VII Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”
 • Inauguracja VII Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”
 • Inauguracja VII Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”
 • Inauguracja VII Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”
 • Inauguracja VII Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”
 • Inauguracja VII Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”
Powrót na górę strony
Polska Policja