NIE dla mowy nienawiści - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

NIE dla mowy nienawiści

Data publikacji 19.05.2020

Policjanci zatrzymali 34-letniego mężczyznę, który na jednym z portali groził policjantowi i publicznie nawoływał do popełnienia przestępstwa na jego szkodę. Teraz do swoich wcześniejszych licznych notowań w kartotece kryminalnej podejrzewany doda kolejne. Usłyszał już zarzuty. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Biuro do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji i Wydziały dw. z Cyberprzestępczością Komend Wojewódzkich Policji/ Komendy Stołecznej Policji codziennie analizują setki wpisów na internetowych forach. Tam gdzie wyczerpują one znamiona przestępstw autorzy muszą liczyć się z odpowiedzialnościa karną. Efektem jest także złożenie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby grożące, znieważające i nawołujące do popełnienia przestępstw przeciwko policjantom i ich rodzinom.

18 maja 2020 roku do Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi z Biura do walki z Cyberprzestępczością KGP wpłynęła dokumentacja wskazująca na 34-letniego mieszkańca powiatu skierniewickiego, który publicznie w Internecie groził warszawskiemu policjantowi i nawoływał do popełnienia przestępstwa na jego szkodę. Łódzcy i skierniewiccy kryminalni zatrzymali go jeszcze tego samego dnia, kilka minut przed godziną 22:00 kiedy wracał do domu. Usłyszał już zarzuty gróźb karalnych, znieważenia funkcjonariusza i publicznego nawoływania do przestępstwa.

Społeczna kontrola prawidłowości działania jest bardzo ważnym elementem determinującym dbałość o profesjonalizm Policji.

Do oceny konkretnego zachowania, do ustalania stanu faktycznego czy też rozwiązania sporu co do różnic w interpretacji prawa, powołane są organy wymiaru sprawiedliwości i władzy sądowniczej.

Należy przy tym pamiętać, że nie tylko policjanci zobowiązani są działać zgodnie z prawem, ale i każdy obywatel ma również obowiązki określone w przepisach, w tym m.in. obowiązek zachowania zgodnego z prawem. Każdy, kto domaga się przestrzegania jego praw, nie może walczyć o nie poprzez bezprawne działania , w tym przez hejt czy też mowę nienawiści, groźby i nawoływanie do popełniania przestępstw na szkodę policjantów i ich rodzin.

(KWP w Łodzi)

  • policjant z zatrzymanym mężczyzną
  • policjant stoi a podejrzany siedzi przed przesłuchaniem">

Opis filmu: NIE dla mowy nienawiści

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 38.63 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja