Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Betlejemskie Światełko Pokoju

Data publikacji 21.12.2023

Betlejemskie Światło Pokoju – symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei, który za pośrednictwem skautów wędruje prawie po całej Europie - dotarło dzisiaj do Komendy Głównej Policji. Z rąk przedstawicieli Związku Harcerstwa Polskiego, w imieniu wszystkich polskich policjantów i pracowników cywilnych, światełko odebrał pełniący obowiązki Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.

Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego, którzy gościli dzisiaj w Komendzie Głównej Policji, przekazali na ręce pełniącego obowiązki Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusza Augustyniaka, dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników Policji, Betlejemskie Światło Pokoju. Jak podkreślili harcerze, światło jest symbolem pokoju i nadziei, że możemy żyć w świecie bez nienawiści, jest ideą ulepszania tego świata, ideą wspólną dla harcerstwa i Policji.

Wraz z podziękowaniem za pamięć o wszystkich polskich policjantach, pełniący obowiązki Komendanta Głównego Policji złożył wszystkim harcerzom najlepsze życzenia świąteczno-noworoczne – spokojnych, rodzinnych Świąt oraz realizacji marzeń i planów.

Przekazywany rokrocznie symboliczny ogień zapalony w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem został złożony przed Tablicą Pamięci, by uczcić pamięć i oddać hołd tym, którzy zginęli, chroniąc życie i zdrowie obywateli.

Idea tradycyjnie stawianego na wigilijnym stole Betlejemskiego Światła Pokoju zapoczątkowana została w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję. 

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

KGP / zdj. Grzegorz Utnik, GKGP

Powrót na górę strony