Miniony weekend majowy i bezpieczeństwo nad wodą
Weekend majowy za nami, a wraz z nim wspomnienia z wypoczynku, w tym nad wodą. Morze, jeziora, stawy, rzeki czy kąpieliska to atrakcyjne miejsca do rekreacji. Należy jednak pamiętać, że woda, nawet najspokojniejsza, może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem.
W okresie minionego przedłużonego weekendu (1-5 maja) na terenie kraju odnotowano utonięcia 11 osób (w roku 2023 – 13), w tym utonięcie jednego dziecka! (lat 16). Jedna osoba przed utonięciem spożywała alkohol. Spośród ww. 11 osób, 3 osoby były obcokrajowcami.
Wysokie temperatury powietrza każdego roku zachęcają do wypoczynku nad wodą. O czym należy pamiętać, jak unikać zagrożeń, nie tylko latem, aby nasze kąpiele były bezpieczne?
Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby nie narażać się na utratę zdrowia, a nawet życia:
- korzystajmy z kąpieli tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby uprawnione, unikajmy tzw. dzikich kąpielisk,
- stosujmy się do regulaminów kąpielisk i poleceń osób, które je nadzorują,
- starajmy się nie pływać sami — dobrze, gdy ktoś obserwuje nas w trakcie pływania,
- nigdy nie skaczmy (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody — takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa, w miarę możliwości bezpiecznie zweryfikujmy głębokość wody oraz ukształtowanie dna,
- nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu.
Powszechną wiedzą jest, że alkohol wpływa na zachowanie człowieka powodując m.in.:
- upośledzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej;
- opóźnienie czasu reakcji, brawurę;
- rozproszenie uwagi;
- obniżony krytycyzm.
Niebezpiecznie jest również wchodzić gwałtownie do chłodnej wody w sytuacji, gdy nasze ciało jest nagrzane od słońca (grozi to tzw. szokiem termicznym).
Okres nadchodzącego wakacyjnego wypoczynku powinien być dla nas wszystkich czasem odpoczynku, podczas którego konieczne jest zachowanie rozwagi i odpowiedzialności. W trosce o własne zdrowie i życie pamiętajmy o bezpieczeństwie oraz o swoich bliskich.
(Biuro Prewencji KGP)