Przerabiali konsole do gier - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przerabiali konsole do gier

Data publikacji 03.07.2009

Policjanci ze Szczecina zabezpieczyli w dwóch serwisach naprawiających konsole prawie 150 urządzeń, które były przerobione tak, aby mogły odczytywać nielegalne oprogramowanie. Serwisanci ogłaszali się w Internecie i mieli klientów z całego kraju. Wstępnie straty powstałe w wyniku procederu oszacowano na około 72 tys. złotych.

Od dłuższego czasu operacyjni z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Szczecinie zajmowali się sprawą dotyczącą przerabiania konsoli do gier. Początkowe ustalenia policjantów prowadziły do dwóch serwisów z terenu Szczecina, które zajmowały się naprawą tych urządzeń. Funkcjonariusze, wykonując czynności w tej sprawie, współpracowali z pracownikami Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej.

Kiedy już potwierdzili swoje informacje, weszli do tych serwisów. Tam wczoraj, podczas przeszukania, zabezpieczyli prawie 150 konsoli do gier. Były to urządzenia zarówno stacjonarne, jak i przenośne. Ponadto ujawniono oprogramowanie służące do przerabiania tych konsoli oraz ponad 170 specjalnych chipów i oprogramowanie, które montowano w konsolach. To dzięki takim przeróbkom mogły one odczytywać nielegalne oprogramowanie. Funkcjonariusze zabezpieczyli również dyski twarde serwisantów, które trafią pod ocenę biegłych.

Jak ustalili policjanci, serwisanci reklamowali się w Internecie. Dzięki temu mieli klientów z całego kraju, którzy przysyłali im urządzenia do przerobienia. Straty wstępnie oszacowano na kwotę około 72 tysięcy złotych.

Mężczyźni, którzy zajmowali się tym procederem, zostali przesłuchani. Teraz zabezpieczony sprzęt trafi do biegłych i po ich opinii będą formułowane zarzuty dla obu serwisantów. Za te przestępstwa grozi im kara do 5 lat więzienia. Taką samą odpowiedzialność karną mogą ponieść osoby, które zlecały przerobienie konsoli.

(źródło: KWP w Szczecinie)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja