Okradali grobowce na lokalnych cmentarzach - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Okradali grobowce na lokalnych cmentarzach

Data publikacji 07.07.2009

W ręce gostyńskich policjantów wpadło pięciu mężczyzn, którzy okradali grobowce na lokalnych cmentarzach. Złodzieje kradli figurki świętych, krzyże i elementy ozdobne pomników. Zrabowane rzeczy sprzedawali na złom. Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów. W mieszkaniu pasera znaleziono broń palną. Grozi im do 5 lat więzienia.

Pierwsze zgłoszenie o kradzieży wpłynęło do gostyńskiej komendy w połowie czerwca. Złodzieje z grobowca na cmentarzu w Zalesiu skradli figurkę z wizerunkiem Matki Boskiej. Kolejne kradzieże zostały zgłoszone w ciągu kolejnych dni. Z trzech pomników na cmentarzu w Strzelcach Wielkich skradziono dwie figury i krzyż. Skradzione przedmioty były wykonane głównie z mosiądzu. Przestępcy swoim działaniem spowodowali straty na prawie 5 tys. złotych.

Policjanci zajmujący się sprawą, po dwóch tygodniach intensywnych działań, ustalili i zatrzymali przestępców. Trzech z nich okradało groby, a dwaj pozostali to paserzy. Zatrzymani mężczyźni mają od 25 do 47 lat i są mieszkańcami powiatu gostyńskiego.

Funkcjonariusze odzyskali część skradzionego mienia. Podczas przeszukania mieszkania, u jednego z paserów znaleziono cztery sztuki broni palnej i 700 sztuk amunicji. Prowadzone są czynności, które mają ustalić pochodzenie broni i to, czy nie była wykorzystana do innych przestępstw.

Gostyńscy kryminalni wykonujący czynności w tej sprawie ustalili, że sprawcy bezcześcili grobowce również na innych cmentarzach. Mężczyźni przyznali się do przedstawionych zarzutów. Jak się okazało, skradzione przedmioty łupali na drobne kawałki i sprzedawali w punktach skupu złomu.

Zatrzymanym mężczyznom grożą różne kary. Za okradanie grobowców i posiadania broni palnej grozi im do 8 lat więzienia, a za paserstwo do lat 5.

(źródło: KWP w Poznaniu)

 

Powrót na górę strony
Polska Policja