10 lat Centralnego Biura Śledczego KGP - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚP

10 lat Centralnego Biura Śledczego KGP

Data publikacji 07.04.2010

Centralne Biuro Śledcze KGP ma już 10 lat. W tym czasie zlikwidowało najpoważniejsze grupy przestępcze na polskiej mapie przestępczości zorganizowanej, zatrzymało 13 tysięcy członków różnych grup przestępczych, w tym ponad 1400 liderów tych grup, zabezpieczyło narkotyki o szacowanej wartości ok. 500 milionów złotych, odzyskało mienie o wartości 131 milionów złotych oraz zabezpieczyło mienie warte prawie 2 miliardy złotych.

CBŚ powołano 10 lat temu, by skutecznie walczyć z przestępczością zorganizowaną w naszym kraju. Początki były bardzo trudne, a wyzwania stojące przed funkcjonariuszami CBŚ olbrzymie. Do ich zadań należało między innymi opracowanie aktualnej przestępczej mapy Polski z zaznaczonymi strefami wpływów „Pruszkowa” i „Wołomina”, ustalenie liderów i członków oraz określenie struktur grup, czy ustalenie szlaków przemytniczych. Wszystko po to by zlikwidować grupy przestępcze działające na terenie Polski i nie dopuścić do odbudowania struktur grup już rozbitych.

Centralne Biuro Śledcze powołano do życia 15 kwietnia 2000 roku, łącząc dwa dotychczas działające w Komendzie Głównej Policji biura: Biuro dw. z Przestępczością Zorganizowaną (funkcjonowało ono od 1994 roku) i Biuro dw. z Przestępczością Narkotykową (działało od 1997 roku). Wzorowano je na nowoczesnych tego typu instytucjach działających w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych.

Na efekty pracy policjantów CBŚ nie trzeba było długo czekać. Sukcesywnie rozbijali główne grupy przestępcze z Pruszkowa i Wołomina oraz powiązane z nimi odłamy w całym kraju, pozbawiając ich wpływów. Dziś policjanci CBŚ mają na swoim koncie całkowite rozbicie wielu organizacji zajmujących się obrotem, wywozem oraz produkcją narkotyków i ich prekursorów, handlem bronią, amunicją, czy praniem pieniędzy.

W ciągu 10 lat policjanci CBŚ odnieśli wiele sukcesów w walce z przestępczością międzynarodową. Wśród nich można wymienić:

• Likwidację w 2004 roku w okolicy Łomży nielegalnej wytwórni wyrobów tytoniowych kontrolowanej przez międzynarodową grupę przestępczą, której członkowie pochodzili z Polski, Litwy i Łotwy.
• Jednym z najbardziej spektakularnych sukcesów było ujawnienie i zabezpieczenie 1,3 tony kokainy ukrytej w kontenerach, która z Wenezueli przez Szwecję miała trafić do Polski. Przemyt ten udaremniono w 2006 roku dzięki współpracy z policją szwedzką.
• W 2007 roku policjanci CBŚ wspólnie z Izbą Celną w Gdyni zrealizowali sprawę na terenie Bałtyckiego Terminala Kontenerowego, gdzie w dwóch kontenerach ujawniono 8 mln papierosów przemycanych z Chin do Polski.
• W tym samym roku zneutralizowali kilkudziesięcioosobową grupę o charakterze zbrojnym, która działała na terenie Polski, Ukrainy i Białorusi, a zajmowała się handlem ludźmi, bronią i narkotykami.
• Rok później policjanci CBŚ prowadzili działania przeciwko grupie, która pod pozorem prowadzenia agencji modelek zajmowała się wysyłaniem kobiet do pracy we Włoszech, gdzie miały one pracować w restauracjach, dyskotekach i pubach, podczas promocji alkoholi, a na miejscu kierowano je do pracy w nocnych klubach dla mężczyzn, jako osoby do towarzystwa. Dotychczas ustalono 180 pokrzywdzonych kobiet z całej Polski.
• Jedną z dziesięciu największych i najbardziej spektakularnych spraw w 10-letniej działalności Europolu okazała się sprawa z 2009 roku, kiedy to CBŚ zatrzymało kolejne osoby podejrzane o dystrybucję fałszywych euro. Grupa ta wprowadziła do obiegu na terenie UE kilkadziesiąt tysięcy fałszywych banknotów o nieoszacowanej do chwili obecnej wartości.

*    *    *

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego KGP skupiają się na walce z trzema rodzajami przestępczości zorganizowanej – kryminalną, narkotykową i ekonomiczną.

Przestępczość kryminalna to między innymi uprowadzenia, handel ludźmi, wymuszenia, rozboje czy zabójstwa. To zdecydowanie przestępstwa najcięższego kalibru wymierzone przeciwko zdrowiu i życiu ludzkiemu. Policjanci Centralnego Biura Śledczego w ciągu dziesięciu lat rozbili kilkadziesiąt grup działających w naszym kraju. Teraz dzięki doskonałej znajomości świata przestępczego funkcjonariusze cały czas monitorują ruchy, jakie zachodzą w kryminalnym światku.

"Sałat" z "ożarowskiej" w rękach CBŚ
Policjanci zatrzymali „Tyburka”
Lider zbrojnego ramienia "pruszkowa" wpadł w ręce CBŚ

Kolejnym podstawowym zadaniem Centralnego Biura Śledczego KGP jest walka z przestępczością narkotykową. W ciągu 10 lat CBŚ zlikwidowało 139 laboratoriów amfetaminy na terenie całej Polski. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli około 1 878 kg amfetaminy, 1 170 kg kokainy, 302 kg haszyszu, 1 703 000 pigułek ekstazy, 589 kg heroiny i 1 764 kg marihuany. Wartość wszystkich zabezpieczonych przez Centralne Biuro Śledcze KGP narkotyków sięga 500 milionów złotych – właśnie o tyle policjanci uszczuplili dochody grup przestępczych zajmujących się tym procederem. Dzięki nim do polskich szkół, dyskotek, klubów i na ulice nie trafiły środki odurzające o wartości pół miliarda złotych.

W codziennej walce z „narkobiznesem”
Kolejni zatrzymani do sprawy likwidacji narkotykowego szlaku wiodącego przez Wielkopolskę
Kolejne uderzenie w narkobiznes

Wraz z upływem lat i zmianą warunków ekonomicznych w Polsce zaczęła się rozwijać przestępczość zorganizowana o charakterze ekonomicznym. Przestępcy szukali nowych możliwości nielegalnego wzbogacenia się. W związku z tym policjanci Centralnego Biura Śledczego powołali specjalne piony w swoich strukturach, które zajęły się walką z nową formą przestępczości – takiej, której nie widać gołym okiem na ulicach – przestępczością ekonomiczną. To między innymi: przemyt towarów na dużą skalę, nielegalna produkcja i handel wyrobami tytoniowymi, czy podrabianie paliw i wyłudzenia podatku VAT.

Zlikwidowano nielegalną wytwórnię tytoniu
Papierosy z przemytu
Centralne Biuro Śledcze wykryło aferę korupcyjną w PFRON

Efekty 10-letniej działalności Centralnego Biura Śledczego najlepiej obrazują liczby. Od 2000 roku funkcjonariusze zatrzymali 1 402 liderów grup przestępczych i 13 212 ich członków. Liczba podejrzanych zatrzymanych przez CBŚ w ciągu 10 lat to 41 923 osób, z czego 18 476 otrzymało tymczasowe areszty. Od 2000 roku policjanci CBŚ zabezpieczyli mienie o wartości w sumie 1 871 806 624 zł oraz odzyskali mienie o wartości 131 093 920 zł.

Więcej statystycznych informacji >>

W 2000 roku Centralne Biuro Śledcze składało się z około 1200 funkcjonariuszy – dzisiaj jest ich około 1900. CBŚ to szesnaście zarządów terenowych, dwa wydziały na prawach zarządów - zarząd ochrony świadka koronnego oraz zarząd operacji specjalnych.

Więcej o strukturze CBŚ KGP >>

W 2010 roku powstał również portal tematyczny poświęcony CBŚ KGP. Pod adresem www.cbs.policja.pl publikowane są komunikaty prasowe z realizacji przeprowadzonych przez funkcjonariuszy, ciekawostki, galerie zdjęć i video oraz raporty roczne z działalności biura.

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony