Jak to się robi w USA - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jak to się robi w USA

Data publikacji 10.03.2007

W USA działa 20 tys. formacji policyjnych - każdy stan, miasto czy miasteczko ma własną policję. Policjanci sami kupują broń, a do wyboru mają rewolwery i pistolety typu Colt, Smith&Wesson, Ruger, Beretta, SigSauer i Glock. Amerykańska policja autostradowa jeździ fordem mustangiem i corvettą, a teksański szeryf patroluje drogi hummerem H2 7.0 Kompressor.

Przedstawiamy amerykańskie jednostki policyjne:
 
Liczebność

W Stanach Zjednoczonych jest ok. 800.000 policjantów, z czego 10 proc. to kobiety. Na jednego funkcjonariusza przypada, podobnie jak w Polsce, ok. 370 mieszkańców. Policjanci amerykańscy to w 60 proc. biali, 30 proc. Latynosi, 10 proc. Afroamerykanie. 

Największym wydziałem policji jest NYPD (New York Police Department). Nowy Jork ma ok. 10 mln mieszkańców i prawie 40.000 policjantów. W Chicago, trzecim co do wielkości mieście USA, mieszka 2.9 mln osób, z czego ponad 1 mln to Polacy. Chicagowska policja liczy 13.000 funkcjonariuszy i jest drugą co do wielkości jednostką policji w USA. Trzecim garnizonem jest LAPD (Los Angeles Police Departament) -pracuje w nim 9.000 policjantów i 3.000 pracowników cywilnych.
 
• Struktura organizacyjna

W USA policja działa na trzech szczeblach: federalnym, stanowym i powiatowym. Najbardziej znane agencje federalne policji to, przede wszystkim, FBI (Federalne Biuro Śledcze) i DEA (agencja zwalczająca przestępczość narkotykową), która we wrześniu 2006 r. utworzyła w Warszawie swoje Biuro Regionalne.

Ponieważ każdy stan, miasto i miasteczko ma własną policję, dlatego zasady przyjęcia do niej, wysokość pensji i uprawnienia emerytalne dla funkcjonariuszy ustalają władze poszczególnych stanów. Podobnie decyzje o kolorze umundurowania, pojazdach i uzbrojeniu podejmują lokalni urzędnicy.

Policja stanowa utrzymywana jest przez władze lokalne i przeważnie pilnuje porządku publicznego na autostradach i drogach. W większych miastach działają jednostki policji miejskiej, które są utrzymywane przez burmistrzów i działają w granicach danego miasta.

Policją powiatową w małych miastach i miasteczkach zarządzają szeryfowie, którzy zwykle są wybierani na 4 lata pośród mieszkańców. Szeryfem może zostać każdy obywatel i nie musi być to policjant. Szeryfowie pełnią służbę w ok. 3.000 hrabstw (counties), z reguły na terenach wiejskich, choć są też szeryfowie miejscy. W stanach południowych szeryfowie mają większe prerogatywy.

Aby zostać policjantem, nie trzeba posiadać amerykańskiego obywatelstwa - imigrant powinien mieć Zieloną Kartę i status Stałego Rezydenta USA (Permanent Resident).
 
Jednostki policyjne

Policyjne agencje federalne to, wspomniane już, FBI (Federal Bureau of Investigation - Federalne Biuro Śledcze) i DEA (Drug Enforcement Administration - Agencja dw. z Narkotykami). Równie ważne są: ATF (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives - Biuro ds. Kontroli Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych) oraz ICE (Immigration and Customs Enforcement - Biuro ds. Egzekwowania Prawa Imigracyjnego i Celnego). Agencje te są utrzymywane przez państwo i zajmują się najpoważniejszymi sprawami o zasięgu federalnym (narkotyki, terroryzm, przemyt towarów, handel ludźmi, przestępczość komputerowa).

FBI ma ponad 10 tys. agentów specjalnych, 56 urzędów regionalnych i 500 filii. W jego gestii leży głównie zwalczanie przestępczości zorganizowanej i terroryzmu. FBI jest również amerykańskim urzędem ochrony państwa i pomaga innym jednostkom policyjnym w skomplikowanych sprawach z zakresu prawa stanowego. FBI podlega ministrowi sprawiedliwości.

DEA zajmuje się zwalczaniem przemytu, produkcji i handlu narkotykami oraz środkami psychotropowymi. Współpracuje z m.in. polskim Centralnym Biurem Śledczym i Biurem Kryminalnym KGP.

ATF zwalcza nielegalną produkcję broni palnej oraz materiałów wybuchowych oraz kontroluje nielegalny handel alkoholem i produktami tytoniowymi. Wydaje także licencje na sprzedaż, posiadanie i transport broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

SWAT (Special Weapons and Tactics - dosł. Specjalne Wyposażenie i Taktyka) to jednostki świetnie wyszkolonych funkcjonariuszy policji amerykańskiej do zadań specjalnych (m.in. zwalczanie terroryzmu, ochrona VIPów, odbijanie zakładników). Pierwsza taka jednostka powstała w Los Angeles w 1967 r. Oddziały SWAT znajdują się przeważnie w każdym departamencie policyjnym, ale np. w Nowym Jorku odpowiednikiem tej jednostki jest ESU (Emergency Service Unit).

Wiele stanów ma również tzw. rezerwy policji (ang. reserve police lub auxiliary police). Są to wolontariusze, którzy za swoją służbę nie dostają pensji. W zależności od stanu mają oni takie same uprawnienia jak policja, lub, jak np. w Nowym Jorku, zajmują się głównie kierowaniem ruchem i patrolami. Nie mogą natomiast zatrzymywać i przeszukiwać pojazdów. Nowojorscy auxiliary nie noszą broni (mają tylko drewniane pałki), a na patrole jeżdżą zwykle fordem crown victoria i chevroletem impala. Umundurowanie otrzymują od miasta,ale koszt zakupu kamizelki muszą pokryć sami. Auxiliary mają swoją jednostkę specjalną - APSU (Auxiliary Patrol Support Unit), która jest odpowiednikiem nowojorskiego oddziału ESU. W jej skład wchodzą również wolontariusze, którzy posiadają specjalistyczne wyszkolenie (medyczne, techniczne, ratownicze), a ich zadaniem jest wspomaganie regularnych patroli lub ESU na miejscach wypadków i akcji ratowniczych. W Nowym Jorku są ponad 3.000 funkcjonariuszy auxiliary.
 
Umundurowanie

Każdy stan, miasto czy wioska ustalają wzór umundurowania. Policja w Chicago jako odzież wierzchnią ma granatowe swetry z GoreTexu, kurtki skórzane i ciemne płaszcze deszczowe. Jednostki specjalistyczne (konne, technicy, Marine Unit, instruktorzy strzelania) zasadniczo noszą czarne spodnie i koszule.

Policyjne koszule mają, w zależności od pory roku, krótki lub długi rękaw; błękitne koszule noszą zazwyczaj "szeregowcy", a od stopnia sierżanta w górę kolor koszuli jest biały.
 
Pojazdy

Samochody, które są na wyposażeniu amerykańskich stróżów prawa, przeważnie dzielą się na:
- PPV (Police Package Vehicles - samochody z wyposażeniem policyjnym), w których pewne części są bardziej wytrzymałe niż w samochodach cywilnych. Pojazdy te mają mocniejsze resory, większy akumulator, dodatkowy reflektor-szperacz po stronie kierowcy;
- SSV (Special Service Vehicles - samochody ze specjalistycznym wyposażeniem policyjnym) - np. SUV ford expedition przystosowany do potrzeb techników kryminalnych lub do przewożenia psów policyjnych;
- SSP (Special Service Package - samochody do celów specjalnych) - pojazdy używane tylko w konkretnym celu, jak np. sportowy ford mustang, który świetnie się sprawdza w patrolowaniu autostrad międzystanowych i ściganiu piratów drogowych.

Policja w Stanach Zjednoczonych dysponuje bardzo wieloma modelami aut, pochodzącymi głównie z fabryk Forda, General Motors i DaimlerChrysler. Najpopularniejszy jest wciąż ford crown victoria (250 KM, silnik 4.6 l, 8 cylindrów, od 0 do 60 mph w 8.7 s), a w Chicago - ford crown victoria interceptor (6 cylindrów, silnik 4.6 l), chevrolet impala (303 KM, silnik 5.3 l, 8 cylindrów, od 0 do 60 mph w 5.6 s) oraz dodge charger (250 KM, silnik 3.5 l, od 0 do 60 mph w 6 s).

Oprócz tego chicagowska policja dysponuje dwoma chevroletami caprice (silnik 5 l, 8 cylindrów) z opancerzonymi bagażnikami do przewożenia broni i amunicji (tzw. war wagons).
Policja w Nowym Jorku jeździ także fordem club wagon oraz fordem explorer, trójkołowcami Cushman i motocyklami Harley-Davidson.

Policja stanowa, która patroluje autostrady, na wyposażeniu ma m.in. motocykle BMW R1150RT-P oraz auta sportowe: ford mustang, chevrolet camaro i corvette.
W Wirginii, Hollywood, na Florydzie i w Nowym Jorku jako wozów specjalistycznych używa się hummera H1. Od zeszłego roku w Kolorado służą dwa hummery H3, a w Teksasie jeden z szeryfów patroluje drogi czarnym hummerem H2 7.0 Kompressor.

Na wyposażeniu NYPD są także śmigłowce Bell 206B Jet Ranger, rozwijające maksymalną prędkość do 216 km/h i osiągające pułap 4115 m.
 
Broń
Generalnie policjanci w USA kupują broń sami. Najpopularniejsze są przeważnie rewolwery o kalibrze 0,38 cala oraz 0,45 cala - głównie Colt, Smith&Wesson, Ruger, Beretta, SigSauer i Glock.

Uzbrojenie specjalne (np. dla SWAT) to karabiny M4 o kalibrze 5.56 mm; niektóre pododdziały mają na wyposażeniu w pełni automatyczne pistolety maszynowe H&K MP5, kalibru 9 mm z magazynkami na 30 pocisków oraz kalibru 10 mm MP5/10.

NYPD oferuje policjantom 3 rodzaje broni służbowej: Glock 19, S&W 5946, Sig Sauer P-226. Nowojorskie oddziały ESU mają na wyposażeniu karabiny Ruger Mini-14, H&K MP5, rewolwery Colt M4/M16 i pistolety Sig Sauer P-229.

Ponad 100.000 oficerów policji, w tym funkcjonariusze SWAT, jest wyposażonych w tasery - paralizatory, które wystrzeliwują dwie zakończone małymi haczykami elektrody połączone z rękojeścią przewodami. Zasięg tasera to ok. 5 m, a napięcie w elektrodach wynosi 50.000 woltów. Wyposażeni w nie są m.in. funkcjonariusze nowojorskiego ESU.
 
Przepisy emerytalne

W stanie Illinois policjantom szeryfa i policjantom lokalnym emerytura przysługuje przeważnie po 20 latach służby (i po skończonym co najmniej 50 roku życia) ze stawką 50 proc poborów. Za każdy kolejny rok pracy doliczane jest 3 proc. pensji - do maksimum 75 proc. Takie pobory można otrzymać też po 30 latach pracy. Policjanci stanowi w Illinois mogą przejść na emeryturę po 26 latach służby z 80 proc. pensji.


Zobacz także:
Powrót na górę strony
Polska Policja