Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚP

Handlowali hurtowymi ilościami narkotyków - zostali zatrzymani przez policjantow CBŚ

Data publikacji 18.09.2013

Policjanci z CBŚ w ramach śledztwa prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Łodzi zatrzymali kolejnych siedmiu członków grupy przestępczej. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani w latach 2010-2012 wprowadzili do obrotu na terenie woj. łódzkiego co najmniej 80 kg amfetaminy, 10 kg marihuany i kilka tysięcy tabletek ekstazy o łącznej czarnorynkowej wartości 2,5 mln złotych.

Śledztwo  prowadzone jest przez policjantów Zarządu w Łodzi CBŚ KGP od lipca 2012 roku, kiedy to w okolicach Włocławka został zatrzymany  wraz z dwoma swoimi kurierami szef grupy przestępczej - 36-letni Sylwester Sz. ze Zgierza, ps. Szczur. Wówczas zabezpieczono prawie półtora kilograma czystej amfetaminy. Do dzisiaj na podstawie zebranego przez funkcjonariuszy CBŚ materiału dowodowego Prokuratura Apelacyjna w Łodzi  przedstawiła w ramach tego śledztwa ponad 60 zarzutów 45 podejrzanym. Wobec 29 osób  w sierpniu 2013 roku, po wyłączeniu materiałów,  prokurator wniósł do sądu akt oskarżenia. W toczącym się śledztwie występuje nadal 16 podejrzanych, a funkcjonariusze zapowiadają kolejne zatrzymania.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że na terenie Łodzi, Zgierza i innych miast woj. łódzkiego od początku 2010 roku do lipca 2012 roku  działała grupa przestępcza, która sprzedała co najmniej 80 kilogramów amfetaminy, 10 kilogramów marihuany i kilka tysięcy tabletek ekstazy o łącznej czarnorynkowej wartości  2,5 miliona złotych . W skład grupy wchodziły osoby wielokrotnie karane za różnego rodzaju przestępstwa kryminalne i narkotykowe, które najczęściej znały się z aresztów śledczych i zakładów karnych.  Narkotyki pozyskiwali bezpośrednio od producentów, a następnie rozprowadzali wśród większych i mniejszych hurtowników, trafiając do drobnych dilerów. Proceder trwał od początku 2010 roku, kiedy to zakład karny opuścił szef grupy 36-letni przestępca o ps. Szczur. Wcześniej odbywał wyroki za przestępstwa przeciwko mieniu.

Aktualnie sprawę przejął Wydział Ekonomiczny CBŚ, którego funkcjonariusze w ciągu minionych dwóch dni zatrzymali 7 podejrzanych, w wieku od 24 do 57 lat , w tym 6 mężczyzn i jedną kobietę. Działania miały miejsce na terenie Łodzi, Zgierza i Tomaszowa Mazowieckiego. 17 września 2013 roku sąd, na wniosek prokuratury, tymczasowo aresztował trzy osoby. Wśród zarzutów dominuje udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wprowadzanie obrotu znacznych ilości amfetaminy i marihuany, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policja oraz prokuratura zapowiadają kolejne zatrzymania  w tym śledztwie. Sprawa jest nadal traktowana jako rozwojowa.

(KWP w Łodzi / mg)


 

Powrót na górę strony