Kradli luksusowe BMW i legalizowali je w Polsce - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚP

Kradli luksusowe BMW i legalizowali je w Polsce

Data publikacji 22.01.2014

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali kilkunastu podejrzanych i odzyskali luksusowe samochody o łącznej wartości 3,5 miliona złotych. Zorganizowana grupa przestępcza specjalizowała się w kradzieżach najnowszych modeli BMW. Przestępstw dokonywali od 2010 roku na terenie państw Europy Zachodniej. Zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z łódzkiego Zarządu CBŚ KGP pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi od kilku miesięcy prowadzili czynności dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, która specjalizowała się w kradzieżach najnowszych modeli BMW. Przestępstw dokonywali w okresie od 2010 roku na terenie państw Europy Zachodniej. Luksusowe auta legalizowali w Polsce.

W okresie od 14 do 21 stycznia 2014 roku na terenie województwa łódzkiego i małopolskiego funkcjonariusze zatrzymali łącznie 12 osób, w tym 49-letniego lidera grupy, który zorganizował cały proceder. Pozostali członkowie gangu to mężczyźni i kobiety w wieku od 23 do 54 lat. Wszyscy to obywatele polscy narodowości polskiej i romskiej. Wpadło m.in. dwóch właścicieli auto-komisów, przez które „przechodziły” kradzione auta oraz osoba, która je legalizowała w wydziale komunikacji dostarczając sfałszowane dokumenty niemieckie i włoskie. Przestępcy działający w tej zorganizowanej grupie wyszukiwali tzw. slupy, czyli przypadkowych ludzi, na których pojazdy były rejestrowane w zamian za symboliczne kilkaset złotych. Osoby te czasem nawet nie widziały pojazdów, których były rzekomymi użytkownikami. Udostępniały jedynie swoje dane oraz dokumenty tożsamości. W taki sposób zalegalizowane pojazdy oferowane były do sprzedaży po atrakcyjnych cenach na portalach internetowych i giełdach samochodowych. Zyski z przestępczego procederu ukrywano lub legalizowano, co stanowi dodatkowe przestępstwo prania pieniędzy.

Policjanci odzyskali 19 luksusowych samochodów skradzionych na terenie Europy w latach 2011 – 2013. Ich łączna wartość przekracza kwotę 3,5 miliona złotych. Lider grupy odpowie także za czynną napaść na zatrzymujących go funkcjonariuszy. Poruszając się BMW X6 staranował policyjny radiowóz.

Wśród podejrzanych są osoby, które już zostały tymczasowo aresztowane w innych sprawach lub odbywają kary pozbawienia wolności za wcześniejsze przestępstwa, a także te, które pozostając na wolności same stawiły się na wezwania do Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi. Łącznie w sprawie występuje 16 podejrzanych.

W ostatnich dniach przedstawiono 13 zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz jeden zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a także  31 zarzutów prania brudnych pieniędzy. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane wobec 10 zastosowano dozór policji. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności

(KWP w Łodzi / mj)

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja