Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali zabytki archeologiczne

Data publikacji 17.04.2008

Dolnośląscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy podejrzewani są o prowadzenie nielegalnych wykopalisk. Funkcjonariusze znaleźli u nich kilkadziesiąt monet oraz kilka medali pochodzących prawdopodobnie z okresu XVI - XVIII w. Wśród zabezpieczonych przedmiotów jest także srebrny denar rzymski z okresu I - II w. naszej ery. Ponadto jeden z zatrzymanych mężczyzn oferował zabytki do sprzedaży poprzez internetowe portale aukcyjne.

Informacje o mężczyznach, którzy prowadzą nielegalne wykopaliska dotarła do dolnośląskich kilka dni temu. Od razu zaczęli badać sprawę. Nad jej wyjaśnieniem pracowali funkcjonariusze z zespołu dw. z przestępczością przeciwko dziedzictwu narodowemu. Wspierani przez miejscowych funkcjonariuszy zatrzymali dwóch mieszkańców gminy Sobótka. Mężczyźni w wieku 34 i 43 lat, podejrzewani są o prowadzenie nielegalnych wykopalisk, ale też o sprzedaż i paserstwo zabytków archeologicznych.

W mieszkaniach obu zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli kilka medali oraz kilkadziesiąt różnych monet,. Był wśród nich również srebrny denar rzymski, pochodzący z okresu I - II w. naszej ery. Z wstępnych ustaleń wynika, że zabezpieczone zabytki archeologiczne w większości pochodzą z okresu XVI - XVIII w. Teraz zostaną one poddane szczegółowej ekspertyzie i wycenie. Ponadto jeden z zatrzymanych mężczyzn oferował zabytki do sprzedaży poprzez internetowe portale aukcyjne.

Przypomnijmy, że w świetle ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, każdy zabytek archeologiczny stanowi własność Skarbu Państwa. Osoby, które wejdą w posiadanie takich przedmiotów zobowiązane są powiadomić konserwatora zabytków. W przeciwnym razie mogą odpowiadać za przywłaszczenie mienia. Przestępstwo to zagrożone jest karą nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Natomiast na prowadzenie wykopalisk trzeba mieć stosowną zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. W przeciwnym razie prace takie są nielegalne i w świetle ustawy stanowią wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Sąd w takim przypadku może również orzec przepadek narzędzi i przedmiotów służących do prowadzenie nielegalnych wykopalisk.

Powrót na górę strony