Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

IV Przystanek PaT – dzień drugi

Data publikacji 08.07.2009

Trwa IV Przystanek Pat. Podczas drugiego dnia na młodych ludzi, którzy przyjechali do Miętnego, czekało wiele atrakcji. Gośćmi Przystanku byli między innymi Konrad Wojterkowski, Magdalena Różczka i Mateusz Damięcki. Były warsztaty, zajęcia, rozmowy i dobra zabawa. Nikt, kto tu przyjechał nie miał prawa się nudzić i narzekać!

Pomoc kosztuje tak niewiele


Wczoraj zaszczycili nas niezwykli goście. Panu Konradowi Wojterkowskiemu, autorowi kampanii ,,Kocham, nie biję”, „Kocham, reaguję”, towarzyszyli Magdalena Różczka i Mateusz Damięcki. Artyści mówili o swojej pracy i o bezinteresownym udziale w kampanii społecznej. Aktorzy opowiadali też o swojej drodze do sukcesu. Oboje przyznali, że swoją popularność chętnie wykorzystują w działalności charytatywnej.

To było niezwykłe przeżycie. Przyszliśmy na spotkanie z gwiazdami, a wychodziliśmy – po swobodnej rozmowie ze starszymi kolegami – aktorami, którzy przekonali nas, że nie ma marzeń zbyt wielkich, by mogły się nam spełnić. Trzeba tylko chcieć, wierzyć i próbować!

Na warsztatach profilaktycznych Konrad Wojterkowski przedstawił nam historię i działalność akcji „Kocham nie biję”, a także fundacji Krajowe Centrum Kompetencji. Obejrzeliśmy też dwa spektakle. Teatr Mała Rękawiczka pokazał nam „Sekret” (problemy narkotyków i rodziny), a uczniowie liceum im. Józefa Piłsudskiego w Garwolinie przygotowali przedstawienie „Jego droga”, które nagrodzono owacjami na stojąco. Dowiedzieliśmy się też, jak powstała akcja Profilaktyka a Sztuka – PaS.

Grupy z Siedlec, Siemianowic Śląskich oraz Świnoujścia uczestniczyły w warsztatach dramy, prowadzonych przez panią Elżbietę Kołodziej-Kiskę. „Zabawy aktorskie” okazały się niezwykle ciekawym ćwiczeniem. Kulminacyjnym punktem warsztatów było przygotowywanie prezentacji: trzy grupy miały odegrać krótkie scenki, w których uczniowie są zmęczeni długą nauką do egzaminu, a jedna z postaci – Marek – proponuje każdemu zażycie amfetaminy. Każda sytuacja była przerywana stopklatką, w której pani Elżbieta pytała o cel życia i sens działań. Warsztaty zakończyły się aktorską konferencją prasową. W obsadzie było m.in. troje „psychoterapeutów” i „policjant”.

Dzielmy się sobą!

O godzinie 15:00 zakończyła się akcja honorowego oddawania krwi, w którą zaangażowane było Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Warszawy. Zebrano około 20 litrów tego życiodajnego płynu. Kolejka chętnych krwiodawców ustawiła się już z samego rana! Każdy, kto oddał krew, może na podstawie zaświadczenia odebrać w swojej miejscowości legitymację honorowego krwiodawcy a tu, na miejscu, wszyscy otrzymywali po osiem (!) czekolad, soki i inne łakocie. Brawa dla dzisiejszych śmiałków, oby tak dalej!

Zarażając radością!

Warsztaty plastyczne, prowadzone przez instruktora Andrzeja S. Grabowskiego, są oparte na wartościach ruchu hipisowskiego. Malowanie twarzy i ciała w myśl sztandarowych haseł ruchu Free love - Wolna miłość, Make love, not war - wyraża bunt przeciwko wojnie i niesprawiedliwości. Fantazyjnie i odważnie wymalowani uczestnicy spacerowali po Miętnem, zarażając innych optymizmem i radością.

Nie tylko dla dzieci

We wtorek odbyły się też pierwsze warsztaty lalkarskie (Roman Holc i Katarzyna Kotowska). Uczestnicy uczyli się wyrażać uczucia używając gestów i ruchu; odbyła się też pierwsza próba do nowego spektaklu, już z użyciem ogromnych lalek. To było całkiem nowe doświadczenie. Warsztaty lalkarskie? Doskonała zabawa. Nie tylko dla dzieci!


…jak łabędzie?…

Pod okiem Zbigniewa Czapskiego, profesjonalisty w dziedzinie tańca klasycznego, uczestnicy warsztatów zdobywają nowe umiejętności. Lekkość i płynność ruchów bez wątpienia idą w parze z wysiłkiem fizycznym oraz maksymalną koncentracją na wykonywanych ćwiczeniach. Owocem ciężkiej pracy oraz zaangażowania na treningach będzie występ przed „patowską” publicznością. Młodym baletnicom życzymy powodzenia na dużej scenie!

Filozofia dziś

W ramach Przystanku PaT codziennie na zakończenie dnia odbywają się rozmowy filozoficzne. Zastanawialiśmy się, czy da się zdefiniować miłość? Było wiele koncepcji i propozycji, ale ostatecznie żaden z uczestników nie podjął się tego zadania. Pointą spotkania było pojmowanie miłości nie tylko jako sensu życia, ale przede wszystkim jako celu, do którego każdy pragnie dążyć.

Ale… kuku!

Na terenie ośrodka pojawiły się tajemnicze rysunki na chodnikach…. Akcja jest autorskim pomysłem grupy z Poznania, pod przewodnictwem Karoliny Bąkowskiej. Chodzi o sianie dobra przez dzielenie się radością życia. Bardzo skutecznie! Nie zdziwmy się, gdy spotkamy ludzi wołających w naszym kierunku „kuku!” - to także część ich projektu, opartego na „psychologii pozytywnej”, uświadamiającej ludziom, że humor i śmiech daje lepsze samopoczucie, a świat staje się piękniejszy.

Środowe szaleństwo!

Próby, warsztaty i „Promykarnia” po raz kolejny wypełnią nam czas przed obiadem. O 16:00 startujemy z częścią profilaktyczną. W Miętnem zobaczymy spektakle „Ciszej” Kawiarenki Literacko-Teatralnej TO i OWO z Siemianowic Śląskich, „Pokręcony świat” teatru Akcja, „Bóg ukrył piekło w samym sercu raju” teatru Zero Zero z Inowrocławia oraz dramę w profilaktyce z udziałem moderatora oraz teatru JaCy My z Bytomia.

W Garwolinie zagrają teatr Zakręt z Kruszwicy („Obiecaj mi”) oraz Teatr Bez Nazwy z Bartoszyc („Memento mori po raz drugi”). Zostanie tam również ogłoszony konkurs „Uczmy się PaTrzeć”. W obu miejscowościach będzie można wziąć udział w meetingu informacyjnym AA.

Wieczorem spotkanie autorskie z Tomaszem Łysiakiem, wieczór poetycki w wykonaniu uczestników warsztatów literackich, koncert Jarosława Chojnackiego, rozmowy filozoficzne, zdjęcia z dnia, wieczór autorski Krzysztofa Cezarego Buszmana… Ale to nie koniec! Po północy czeka na Was grupa teatralna PaT Świnoujście z dwoma przedstawieniami („Krzyk”, „23”) oraz filmem „Nielat”. Zapraszamy!

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony