Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ zatrzymało 9 osób podejrzanych o uprowadzenia dla okupu

Data publikacji 19.06.2014

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zatrzymali oraz doprowadzili z zakładów karnych i aresztów śledczych 9 osób podejrzanych o uprowadzenia oraz przetrzymywanie osób w celu uzyskania okupu za ich uwolnienie. Zatrzymani powiązani są z tzw. grupą mokotowską oraz grupą kierowaną przez Rafała B. ps. Bukaciak. Jak wynika z ustaleń, zatrzymani mogą mieć związek z szeregiem innych uprowadzeń będących przedmiotem śledztwa w sprawie tzw. obcinaczy palców.

Wydział V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie nadzoruje prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze KGP śledztwo w sprawie uprowadzenia oraz przetrzymywania dwóch osób w celu uzyskania okupu za ich uwolnienie.

Do pierwszego z tych przestępstw doszło w Warszawie pod koniec 2002 roku. Pokrzywdzony mężczyzna był wówczas przez ponad miesiąc przetrzymywany przez nieznane osoby. Jak wynika z ustaleń, pozbawienie wolności łączyło się ze szczególnym udręczeniem. Sprawcy, w celu wymuszenia na rodzinie uprowadzonego podporządkowania się zgłaszanym żądaniom, obcięli pokrzywdzonemu jeden z palców lewej dłoni. Zażądali za jego uwolnienie 200 tys. dolarów.

Do drugiego przestępstwa doszło na początku 2003 roku. Pokrzywdzony mężczyzna został uprowadzony również na terenie Warszawy, a za jego uwolnienie sprawcy zażądali od rodziny 300 tys.dolarów. W tym przypadku uprowadzony mężczyzna miał więcej szczęścia, gdyż po 4 dniach uwięzienia zdołał uciec pilnującym go osobom.

Dzięki informacjom uzyskanym w innym nadzorowanym przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie śledztwie, zebrano materiał procesowy, który pozwolił na podjęcie umorzonych wcześniej, wobec niewykrycia sprawców, śledztw dotyczących obu tych przestępstw.

W wyniku działań policjantów Centralnego Biura Śledczego zatrzymano i doprowadzono z zakładów karnych i aresztów śledczych 9 osób, którym przedstawiono zarzuty w tych sprawach. Na wniosek prokuratury w stosunku do 7 podejrzanych sąd zastosował tymczasowy areszt na 3 miesiące.  Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Podejrzani to osoby powiązane z tzw. grupą mokotowską oraz grupą kierowaną przez Rafała B. ps. Bukaciak. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, zatrzymani mogą mieć związek z szeregiem innych uprowadzeń, będących przedmiotem prowadzonego przez Centralne Biuro Śledcze KGP, pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, śledztwa w sprawie tzw. obcinaczy palców.

Z uwagi na to, że członkowie grupy pozostają w aresztach, a ich solidarność została rozbita, prowadzący śledztwo zwracają się do osób, które zostały pokrzywdzone w podobny sposób, o kontakt z Prokuraturą Apelacyjną w Warszawie i pomoc w toczącym się śledztwie.

(CBŚ KGP / mw)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.9 MB)

Powrót na górę strony