Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty m.in. za usiłowanie zabójstwa policjanta

Data publikacji 19.06.2014

W Stropkowie policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej passata, podejrzewając, że samochodem mogą być przewożone papierosy bez polskich znaków akcyzy. Gdy funkcjonariusze w trakcie kontroli zauważyli kartony z papierosami, kierujący volkswagenem gwałtownie ruszył i zaczął uciekać. Policjanci podjęli pościg, podczas którego padły strzały.

Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek, gdy patrol policji ruchu drogowego zatrzymał do kontroli osobowego volkswagena, podejrzewając, że mogą być w nim przewożone papierosy bez polskich znaków akcyzy. Podczas kontroli pojazdu, funkcjonariusze zauważyli w tylnej części pojazdu kartony z papierosami. Gdy kierujący dostrzegł to, gwałtownie ruszył, podejmując próbę ucieczki.

Uciekający mężczyzna, zjeżdżając na drogę gruntową, doprowadził do zderzenia z radiowozem biorącym udział w akcji. W trakcie dalszej ucieczki drogami gruntowymi i asfaltowymi kierowca ignorował sygnały błyskowe i dźwiękowe dawane przez prowadzących pościg policjantów.

Kierujący volkswagenem, omijając poboczem policyjną blokadę w Żabowie, omal nie najechał na próbującego go zatrzymać policjanta. Po trwającym kilkadziesiąt kilometrów pościgu, uciekający pojazd został wyprzedzony i zablokowany przez radiowóz ruch drogowego - w trakcie  zatrzymania samchód uderzył jeszcze w dwa radiowozy. Podczas próby wydostania się z policyjnej blokady kierowca pasata spowodował obrażenia u jednego z zatrzymujących go policjantów. W obliczu zagrożenia życia i zdrowia policjanta jeden z funkcjonariuszy oddał strzały z broni palnej w kierunku samochodu, próbując go unieruchomić. Kierowca podjął dalszą ucieczkę, ale wkrótce został zatrzymany. Był trzeźwy.

Wewnątrz pojazdu policjanci odnaleźli i zabezpieczyli łącznie ponad 40 tys. papierosów nieposiadających polskich znaków akcyzy skarbowej.

W ramach sprowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Sierpcu śledztwa mężczyzna usłyszał między innymi zarzut usiłowania zabójstwa policjanta, czynnej napaści na policjanta oraz posiadania papierosów nie posiadających polskich znaków akcyzy skarbowej.

Z uwagi na drastyczne naruszenie przepisów ruchu drogowego realnie stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury, aresztując 52-latka na 3 miesiące.

(KWP w Radomiu / mg)

Powrót na górę strony