Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zachodniopomorskie obchody Święta Policji

Data publikacji 01.08.2014

Zachodniopomorskie obchody Święta Policji odbyły się w tym roku w Stargardzie Szczecińskim. Uroczystości z okazji 95. rocznicy powstania polskiej Policji połączone zostały z otwarciem nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w tym mieście. W uroczystościach wziął udział Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Spraw Wewnętrznych, gen. insp. Marek Działoszyński, Komendant Główny Policji oraz nadinsp. Wojciech Olbryś, Zastępca Komendanta Głównego Policji.

31 lipca Stargard Szczeciński na cały dzień stał się gospodarzem uroczystości o wyjątkowym znaczeniu dla policjantów i pracowników Policji całego garnizonu zachodniopomorskiego. Mamy nadzieję, że szczególna data na długo zostanie w pamięci mieszkańców miasta, ponieważ tegoroczne wojewódzkie obchody Święta Policji połączone były z uroczystym otwarciem nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji.

Obchody 95. rocznicy powstania polskiej Policji stały się kolejną okazją do wyróżnienia i nagrodzenia za szczególne osiągnięcia funkcjonariuszy i pracowników Policji oraz wręczenia nominacji na wyższe stopnie. Uroczyste obchody były także wspaniałą sposobnością do wyrażenia podziękowań dla osób i instytucji, które na co dzień współpracują i wspierają zachodniopomorską Policję w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w regionie.

W uroczystości udział wzięli Minister Spraw Wewnętrznych, Bartłomiej Sienkiewicz i Komendant Główny Policji, gen. insp. Marek Działoszyński, a także posłowie, senatorowie z regionu oraz przedstawiciele władz samorządowych i administracji województwa zachodniopomorskiego.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się o godz. 10:00 mszą świętą w intencji Policji zachodniopomorskiej, która odprawiona została w Kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata. Następnie w odświętnej oprawie poczty sztandarowe, kompania honorowa i zaproszeni goście przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Policji przemaszerowali ulicami miasta do Stargardzkiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się uroczysta Gala Policyjna, w trakcie której zostały wręczone odznaczenia państwowe, resortowe i awanse na kolejne stopnie policyjne. Uroczystość rozpoczął Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie insp. Jarosław Sawicki, który  podziękował wszystkim policjantom  zachodniopomorskiego garnizonu za ofiarną i rzetelną służbę na rzecz społeczeństwa oraz pogratulował wyników w służbie. Złożył również podziękowania dla pracowników Policji za nieustanne zaangażowanie, a przedstawicielom podmiotów za codzienne wsparcie pracy Policji.

Kolejnym punktem były awanse.  Za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczonych zostało 68 policjantów (złotymi, srebrnymi i brązowymi odznakami „Zasłużony Policjant”). Za wybitne zasługi w dziedzinie ustawowych zadań Policji wręczono również medale oraz odznaki honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego.

Wyróżnienia wręczali Pan Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Spraw Wewnętrznych, gen. insp. Marek Działoszyński, Komendant Główny Policji i insp. Jarosław Sawicki, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie.

Z okazji Święta Policji w województwie zachodniopomorskim na wyższe stopnie policyjne awansowanych zostało 1530 policjantów. Akty nominacyjne na kolejny stopień m.in. w korpusie oficerskim odebrało 76 funkcjonariuszy. Nominacje na wyższy stopień w korpusie aspirantów otrzymało 674 policjantów, a w korpusie podoficerów 561.

O godz. 14:30 nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Komendy  Powiatowej Policji w Stargardzie Szczecińskim. To kolejna wybudowana od podstaw siedziba Policji, spełniająca standardy na miarę XXI wieku. Całkowity koszt budowy komendy oszacowano na 22 mln zł. Środki finansowe pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, budżetu Policji oraz od samorządu lokalnego. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniał wszystkie obowiązujące standardy zarówno w wymiarze krajowym i europejskim, a tym samym wpisał się w zabytkową architekturę Starego Miasta Stargardu Szczecińskiego.

Istniejący przy ul. Warszawskiej 29 obiekt został zburzony, na jego miejscu powstał nowy o powierzchni użytkowej blisko 4 000 m² wraz z budynkami towarzyszącymi. W realizowanym projekcie uwzględniono pionierskie rozwiązania z zakresu zaopatrzenia w ciepło i energię – zaprojektowano system pomp ciepła oraz instalację solarną, co gwarantuje najwyższą energooszczędność i praktyczne wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, w tym zobowiązań Polski wobec Wspólnot Europejskich w zakresie ograniczenia emisji CO2. Bez wątpienia stargardzka Komenda Policji jest jedną z najnowocześniejszych jednostek w Polsce.  To był wyjątkowy i ważny dzień dla wszystkich zachodniopomorskich policjantów i pracowników Policji, a w szczególności dla tych pełniących służbę na rzecz społeczeństwa stargardzkiego. Uroczyste otwarcie zbudowanej od podstaw komendy wpłynie na znaczną poprawą bezpieczeństwa i komfortu pracy  pracujących tam ludzi, a tym samym na lepszą obsługę interesantów odwiedzających stargardzką Policję. Obecność wielu znakomitych gości uczestniczących w policyjnym święcie podniosła rangę tego doniosłego wydarzenia.

(KWP w Szczecinie / mj)

Powrót na górę strony