Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny lipiec na lubuskich drogach

Data publikacji 06.08.2014

Chociaż do końca wakacji zostały jeszcze niemal cztery tygodnie, dane napływające z dróg napawają optymizmem. Tegoroczny lipiec był zdecydowanie bezpieczniejszy od poprzedniego. W całym województwie doszło do mniejszej liczby wypadków, a co istotne w ich wyniku śmierć poniosło o 11 osób mniej niż przed rokiem.

Umiarkowany optymizm towarzyszy lubuskim policjantom analizującym zdarzenia w ruchu drogowym, jakie odnotowano podczas tegorocznych wakacji. W lipcu na drogach regionu doszło do 19 wypadków mniej niż przed rokiem (72 wypadki  – 2014 r. i 91 wypadków – 2013 r.) W ich wyniku śmierć poniosło aż o 11 osób mniej (4 ofiary – 2014 r. i 15 ofiar – 2013 r.) Mniej o 32 było też osób rannych (94 ranne osoby – 2014 r. i do 126 osób rannych – 2013 r.)

Poprawa bezpieczeństwa jest wynikiem szeregu działań. Istotne okazało się zaangażowanie większych sił policyjnych. Policjanci kierowani są do służby tam, gdzie zagrożenie wypadkami jest największe. Decyzja o tym w jakim miejscu i kiedy patrol się pojawi poparta jest szczegółową analizą i wcześniejszymi doświadczeniami. Policjanci nie pobłażają również piratom drogowym. Sprawcy najpoważniejszych wykroczeń musza liczyć się z konsekwencjami. Tylko w lipcu lubuska Policja za najpoważniejsze przewinienia zatrzymała 41 praw jazdy, a w 72 przypadkach policjanci odstąpili od nałożenia mandatu, kierując wniosek o ukaranie do sądu. Niebagatelne znaczenie ma także wsparcie ze strony mediów. Systematyczne przekazywanie informacji o wydarzeniach, a przede wszystkim przedstawianie materiałów ukazujących zdecydowaną reakcji Policji, okazuje się kluczem do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Na tym jednak nie koniec zadań czekających na lubuską Policje tego lata. Wciąż niemałym problemem są nietrzeźwi kierujący oraz osoby siadające za kierownicę po zażyciu substancji odurzających. Od początku wakacji lubuscy policjanci zatrzymali  aż 525 pijanych za kierownicą, a średnio na dziesięciu nietrzeźwych przypada jeden kierujący pod działaniem narkotyków. Z sytuacjami takimi policjanci spotykają się coraz częściej. Po narkotyki sięgają już nie tylko najmłodsi kierujący, lecz coraz częściej biznesmeni, zawodowi kierowcy TIR-ów, a nawet jak to miało miejsce w Zawadzie koło Zielonej Góry kierujący maszynami rolniczymi.

Do końca sierpnia zostało ponad 20 dni. Czas ten będzie niezwykle istotnym dla lubuskiej drogówki. Przed nami jeszcze kilka letnich weekendów, wolny piątek (15 sierpnia) i oczywiście wakacyjne powroty. Przez te dni policjanci w białych czapkach nie zamierzają odpoczywać - dla nich to czas pełen pracy i wysiłku.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / bf)

Powrót na górę strony