Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wózek inwalidzki czy kule

Data publikacji 15.08.2014

Potrzebne kule czy wózek? - taką propozycję "pomocy" mogli usłyszeć kierowcy bezprawnie parkujący na miejscach dla niepełnosprawnych. Akcję na parkingu przy markecie budowlanym przeprowadzili policjanci z chorzowskiej drogówki. Zbiegła się ona z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących kart parkingowych dla niepełnosprawnych

Wczoraj w Chorzowie, przed jednym z marketów budowlanych, policjanci chorzowskiej drogówki  wspólnie z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, funkcjonariuszami Straży Miejskiej, a także przedstawicielami Młodzieżowej Służby Ruchu Drogowego, przeprowadzili akcję mającą na celu „zdyscyplinowanie” kierowców, którzy nie mając do tego prawa, parkowali swoje pojazdy na miejscach dla osób niepełnosprawnych.

Działania te przeprowadzone zostały z wykorzystaniem najnowszego sprzętu rejestrującego, będącego w dyspozycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, za pomocą którego nagrywane były wykroczenia dotyczące parkowania w miejscach dla niepełnosprawnych.Kiedy oko policyjnej kamery dostrzegało kierowcę zajmującego takie miejsce, podchodzili do niego członkowie Młodzieżowej Służby Ruchu Drogowego z pytaniem, czy potrzebne są kule, czy wózek inwalidzki.

Kierowcy najczęściej wyrażali zdziwienie i dopiero wyjaśnienie, że parkują na miejscu dla osób, które z takich właśnie pomocy korzystają, powodowało u nich refleksję. Nie wszystkie jednak „interwencje” młodych wolontariuszy kończyły się samym pouczeniem. W trakcie dwóch godzin działań policjanci spotkali się z sześcioma przypadkami parkowania pojazdu na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Akcja ta miała na celu zwrócenie uwagi na problemy niepełnosprawnych, jako uczestników ruchu drogowego. Związana była również ze zmianami w prawie dotyczącymi takich właśnie osób. Od 1 lipca 2014 roku zaczęła bowiem obowiązywać nowelizacja przepisów dotyczących kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Wprowadzono okres ważności takich kart, podczas gdy wcześniej były one wydawane bezterminowo. Wprowadzono również wysokie kary - do 2 tys. złotych - za posługiwanie się nimi przez osoby nieuprawnione. Wydane dotychczas karty parkingowe zachowują swoją ważność tylko do 30 listopada 2014 roku.

KWP Katowice / ik

Powrót na górę strony