Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dotkliwy cios w narkobiznes

Data publikacji 03.09.2014

Policjanci krakowskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali gigantyczną wytwórnię narkotyków oraz rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniąca się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na dużą skalę. Szacunkowa ilość sprowadzonych przez grupę z zagranicy substancji pozwalała na wyprodukowanie ponad 10 ton czystej amfetaminy.

Do sprawy zatrzymano już 12 osób. To mieszkańcy Małopolski i Śląska w wieku od 28 do 31 lat, wśród nich jest organizator procederu, kierujący działalnością grupy. Rozpracowana przez policjantów grupa posiadała wysoki stopień zorganizowania, cechowała się dużą hermetycznością, stosowała skuteczne metody maskowania swojej działalności przestępczej.

Zatrzymania realizowane były stopniowo, w różnych miejscach. Najpierw policjanci Centralnego Biura Śledczego zebrali szczegółowe informacje o przestępczym procederze i rolach poszczególnych osób w hierarchii grupy, następnie dotarli do miejsca, gdzie produkowano narkotykowe półprodukty. Wtedy rozpoczęły się zatrzymania realizowane wspólnie z policyjnymi antyterrorystami oraz  przeszukania zajmowanych przez członków grupy pomieszczeń.

Zlikwidowana przez policjantów wytwórnia narkotykowego prekursora benzylometyloketonu (BMK) mieściła się w pomieszczeniach piwnicznych - profesjonalnie przygotowane dwie linie produkcyjne były w stanie zapewnić nieprzerwaną produkcję gigantycznych ilości niedozwolonych substancji. Policjanci, oprócz reaktorów i sprzętu służącego do syntezy BMK, zabezpieczyli również ponad pół tony APAAN-u (substancji, z której wytwarzano narkotykowy prekursor), 25 litrów gotowego już płynnego produktu amfetaminy, kilogram czystej amfetaminy, a ponadto także 6,5 kilograma marihuany.

Grupa przestępcza sprowadzała APAAN aż z Chińskiej Republiki Ludowej – jako utrwalacz do metali. Policjanci przechwycili kolejny transport APAAN-u, który – importowany z Chin za pośrednictwem jednej z firm założonych na potrzeby prowadzonej przestępczej działalności – miał trafić do polskiego laboratorium. Przy współpracy z niemieckimi służbami, 5 ton tej substancji zostało przejęte na zlecenie polskiej Policji na terytorium Niemiec.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie rozbitej grupy przestępczej trudnili się narkotykowym procederem wielopłaszczyznowo – nie tylko zajmowali się produkcją prekursora narkotykowego, ale również przemycali z terenu innych państw, głównie Unii Europejskiej znaczne ilości marihuany, haszyszu oraz  amfetaminy, którymi potem handlowali. Zgromadzony materiał wskazuje że w latach od 2007 do 2014 roku członkowie tej grupy przestępczej wyprodukowali, a następnie wprowadzili do obrotu co najmniej 350 litrów  prekursora BMK o czarnorynkowej wartości około 1 400 000 złotych, z którego można wyprodukowano 250 kilogramów wysokiej jakości amfetaminy. Ponadto przemycili oraz wprowadzili do obrotu co najmniej 37 kilogramów marihuany, 5 kilogramów haszyszu oraz nie mniej niż 30 kilogramów amfetaminy o łącznej wartości co najmniej 1 300 000 złotych – to jest tysiące działek dilerskich. Narkotyki przemycane były przez wyspecjalizowanych kurierów, którzy przewozili je przy wykorzystaniu międzynarodowych połączeń autokarowych, jak również w specjalnie w tym celu przygotowanych skrytkach wewnątrz prywatnych pojazdów.
 
Za pośrednictwem założonej firmy grupa sprowadziła z Chin na teren Unii Europejskiej co najmniej 20 ton APAAN-u z którego można wytworzyć 14 tysięcy litrów BMK i docelowo 10 ton czystej amfetaminy.

Produkcję i obrót niedozwolonymi substancjami zorganizował 28-latek., który usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Łącznie 12 podejrzanym przedstawiono 25 zarzutów z czego 7 z nich postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udział w innych przestępstwach narkotykowych. Pozostałym osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw narkotykowych. Wobec 5 podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, wobec pozostałych – najostrzejsze, wolnościowe środki zapobiegawcze. Zabezpieczono majątek podejrzanych - pieniędze oraz pojazdy, które wykorzystywane były do przestępczej działalności, o wartości prawie 300 tysięcy złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy i prowadzone jest w ramach współpracy międzynarodowej.

Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

(KWP w Krakowie / mj)

Film Dotkliwy cios w narkobiznes


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Dotkliwy cios w narkobiznes (format flv - rozmiar 5.47 MB)

Powrót na górę strony