Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Porozumienie z "AMBER Alert Europe"

Data publikacji 18.09.2014

Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński oraz p. Frank Hoen, prezes fundacji „AMBER Alert Europe”, podpisali porozumienie o współpracy w zakresie przeciwdziałania uprowadzeniom dzieci.

„AMBER Alert Europe” jest fundacją o charakterze charytatywnym oraz inicjatywą ekspercką, dotyczącą rozpowszechniania alertów w przypadkach uprowadzeń dzieci, związanych z bezpośrednim zagrożeniem ich zdrowia bądź życia. Fundacja pomaga w łączeniu krajowych systemów typu „Child Alert”, a w krajach, w których takiego systemu nie ma, służy pomocą przy jego utworzeniu. „AMBER Alert Europe” korzysta z doświadczeń amerykańskiego systemu „AMBER Alert”, uruchomionego przez FBI, oraz jednej z najlepiej rozwiniętych jego implementacji w Europie – holenderskiego systemu „AMBER Alert”, powstałego we współpracy z tamtejszym wymiarem sprawiedliwości i Policją. Obecnie ok. 10% populacji (1,6 mln) Królestwa Niderlandów zarejestrowało się w systemie i otrzymuje alerty AMBER. Projekt cieszy się w Holandii społeczną rozpoznawalnością na poziomie 95%. Łącznie – jak dotąd – system posiada 2,5 mln zarejestrowanych użytkowników (głównie z Holandii, Belgii i Niemiec).

Działalność fundacji „AMBER Alert Europe” odbywa się zgodnie z katalogiem dobrych praktyk, przyjętym przez Komisję Europejską w 2008 roku. Jej misja jest również wypełnieniem Deklaracji Parlamentu Europejskiego z tego samego roku.

Wdrożony w 2013 roku przez Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP system alarmowy „Child Alert” wpisuje się w profil działalności „AMBER Alert Europe”.

Podpisane porozumienie stanowi kolejny krok w rozwoju polskiego systemu „Child Alert”. Dzięki temu nasze Centrum uzyska bezpośredni dostęp do wiedzy, doświadczeń oraz konkretnych rozwiązań technologicznych stosowanych przez inne kraje, w których funkcjonują już podobne systemy. Jako pełnoprawny członek grupy „AMBER Alert Europe” będziemy mieli również wpływ na rozwój inicjatywy na terenie Unii Europejskiej.

„To ważny dzień dla naszego zespołu. Stanowi on kolejny kamień milowy w rozbudowie krajowego systemu Child Alert”. Cieszymy się, że nasze wysiłki zostały dostrzeżone w Europie i liczymy, że wsparcie AMBER Alert Europe doda naszemu projektowi dodatkowego rozpędu” – powiedział  naczelnik Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Służby Kryminalnej KGP – nadkom. Grzegorz Prusak – „jednocześnie liczymy na kolejne zgłoszenia partnerów medialnych do współpracy”.

Więcej informacji na temat „AMBER Alert Europe” ►www.amberalert.eu

Polska strona "Child Alert" ►www.childalert.pl

 

(BSK KGP / mb)

Powrót na górę strony