Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust internetowy wyłudził od klientów z całej Polski co najmniej 130 tys. zł

Data publikacji 24.09.2014

Poszukiwany przez kilkanaście prokuratur w całym kraju mężczyzna został namierzony przez policjantów Zespołu dw. z Przestępczością Komputerową Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, którzy wspólnie z funkcjonariuszami Komisariatu 4 Policji w Krakowie zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie oszustowi aż 66 zarzutów karnych. A to dopiero początek sprawy – już wiadomo, że skala oszukańczego procederu była znacznie bardziej rozległa. Mężczyzna, na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków Krowodrza, został tymczasowo aresztowany. Śledczy ustalają ile dokładnie osób mógł oszukać.

Na czym polegał przestępczy proceder? Był bardzo prosty. Mężczyzna zakładał sklepy internetowe na dane osobowe różnych osób. Oferował do sprzedaży sprzęt komputerowy i elektroniczny w bardzo atrakcyjnych cenach. Chętnych nie brakowało -  klienci zamawiali laptopy, sprzęt fotograficzny, tunery cyfrowe i wiele innych przedmiotów. Wpłacali pieniądze ale zamówiony towar nie przychodził. Teraz już wiadomo, że oszust nigdy nie dysponował żadnym sprzętem a wszystkie oferty były czysto wirtualne. Gdy na stronie zaczynały pojawiać się negatywne komentarze i sprzedaż już nie szła, mężczyzna zakładał kolejny sklep. 

Na obecnym etapie postępowania mężczyźnie przedstawiono 66 zarzutów oszustwa na kwotę prawie 130 tysięcy złotych. Prowadzący sprawę już otrzymują kolejne zgłoszenia z całej Polski, mężczyzna był już poszukiwany przez 11 prokuratur w kraju.

Apelujemy kolejny raz aby nie udostępniać swoich danych osobowych innym osobom, należy je także chronić podczas surfowania w Internecie.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony