Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP Olsztyn: międzynarodowa operacja „Archimedes”

Data publikacji 24.09.2014

Policjanci z KWP w Olsztynie i regionu uczestniczyli w międzynarodowej operacji „Archimedes” koordynowanej przez Europol. Działania policjantów i współpracujących służb koncentrowały się na ujawnianiu i zwalczaniu handlu ludźmi oraz przestępczości przeciwko mieniu. W sumie w ciągu dwóch dni kilkuset policjantów wspieranych przez strażników granicznych skontrolowało ponad 800 osób, tyle samo aut oraz ponad 350 miejsc. W sumie zatrzymano 10 osób, z których 6 usłyszało zarzuty związane z posiadaniem środków odurzających, kradzieżami i włamaniami, a kolejne 4 odpowiedzą za czerpanie korzyści majątkowych z prostytucji. W tym gronie są właściciele olsztyńskich i ostródzkich agencji towarzyskich oraz taksówkarz współpracujący z nimi.

Kryptonim „Archimedes”

Międzynarodowa operacja „Archimedes” koordynowana przez Europol, koncentrująca siły organów ścigania na ujawnianiu i zwalczaniu handlu ludźmi oraz zwalczaniu przestępczości przeciwko mieniu, była prowadzona także na Warmii i Mazurach.

Przez dwa dni równocześnie kilkuset policjantów służb kryminalnych, prewencji wspieranych przez strażników granicznych z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie skontrolowało ponad 800 osób, tyle samo aut oraz ponad 350 miejsc.

Zwalczanie przestępczości przeciwko mieniu

Działania dotyczące zwalczania przestępczości przeciwko mieniu skutkowały zatrzymaniem 6 osób, mieszkańców powiatów mrągowskiego, lidzbarskiego oraz nidzickiego. Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli marihuanę, zlikwidowali plantacje nielegalnych konopi. Podejrzani usłyszeli zarzuty związane z posiadaniem środków odurzających oraz kradzieżami i kradzieżami z włamaniem.

Ujawnianie i zwalczanie handlu ludźmi

Policyjne realizacje związane z ujawnianiem i zwalczaniem handlu ludźmi skoncentrowały się w Olsztynie i powiecie ostródzkim. Kryminalni dokonywali kontroli wspólnie ze strażnikami granicznymi, którzy sprawdzali legalność pobytu legitymowanych osób na terenie naszego kraju. Jednocześnie wykonywane były czynności procesowe na polecenie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, m.in. w postaci przeszukań i zatrzymań osób do prowadzonego dochodzenia w sprawie czerpania korzyści z nierządu.

I tak, do wyjaśnienia, zatrzymano w sumie 4 osoby. W gronie tym znaleźli się dwie kobiety i dwóch mężczyzn, w wieku od 33 do 53 lat, Polacy i Białorusinka, właściciele agencji towarzyskich oraz taksówkarz współpracujący z nimi.

Zarzuty i środki zapobiegawcze

Ostatecznie prokurator Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Nadiji R., Nadzeyi S, Stanisławowi D. i Andrzejowi O. przedstawił zarzut czerpania korzyści majątkowych z prostytucji. Dodatkowo na poczet przyszłych kar zajęto ponad 26 tysięcy w gotówce. Prokurator zastosował wobec wszystkich podejrzanych dozór Policji i po 10 tysięcy złotych poręczenia majątkowego.

Odpowiedzialność karna

Za stręczycielstwo i sutenerstwo, czyli nakłanianie do prostytucji i czerpanie korzyści majątkowych z tego procederu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Sprawa rozwojowa

Policjanci w dalszym ciągu realizują czynności w tych sprawach. Zbierają kolejny materiał dowodowy. Zapowiadają także dalsze działania i zatrzymania ukierunkowane na osoby mogące mieć korzyść z uprawiania prostytucji przez inne osoby.

Policyjna walka i społeczna wiedza na temat przeciwdziałania i zwalczania handlu ludźmi

Walka z handlem ludźmi to priorytet w naszych działaniach - powiedział kom. Krzysztof Pytlarczyk Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego KWP w Olsztynie - Powstały specjalne komórki skupiające policyjnych ekspertów w tej dziedzinie. Przestępcy trudniący się handlem ludźmi uderzają w ludzką godność. Osoby pokrzywdzone są wykorzystywane do przymusowej pracy, także w gospodarstwach domowych, żebractwa, handlu organami, prostytucji lub innych usług o charakterze seksualnym. W krajach azjatyckich i afrykańskich głównym celem handlu ludźmi jest praca przymusowa, natomiast w Europie i Ameryce częstsze jest wykorzystywanie seksualne. Najbardziej narażone są kobiety.   

Więcej informacji na temat zjawiska handlu ludźmi, przeciwdziałania i zwalczania go można znaleźć na stronie www.handelludzmi.eu

(KWP w Olsztynie / mj)

Film KWP Olsztyn: międzynarodowa operacja „Archimedes”

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik KWP Olsztyn: międzynarodowa operacja „Archimedes” (format flv - rozmiar 25.57 MB)

Powrót na górę strony