Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza - 14 osób zatrzymanych

Data publikacji 26.09.2014

Policjanci Centralnego Biura Śledczego z Krakowa rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się nielegalną produkcją oraz przemytem i dalszą dystrybucją hurtowych ilości papierosów, krajanki tytoniowej oraz alkoholu. Straty Skarbu Państwa spowodowane ich działalnością oszacowano na co najmniej 42 mln złotych.

22 września policjanci Centralnego Biura Śledczego zajmujący się zwalczaniem przestępczości ekonomicznej wraz z funkcjonariuszami Izby Celnej w Krakowie, a także policyjnymi antyterrorystami w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie  zatrzymali 14 osób - członków zorganizowanej grupy przestępczej.  Policyjna operacja przeprowadzona została równocześnie  na terenie 4 województw  (woj. małopolskiego, łódzkiego, śląskiego oraz lubelskiego) z uwagi na miejsce zamieszkania oraz przestępczego działania członków zorganizowanej grupy.

Jak ustalono, grupa zajmowała się nielegalną produkcją oraz przemytem  zza wschodniej granicy hurtowych ilości papierosów, a także krajanki tytoniowej oraz alkoholu. Członkowie grupy zajmowali się także dalsza dystrybucją nielegalnego towaru do tzw. półhurtowników na terenie całego kraju.

Szacuje się, że grupa w ciągu zaledwie 9 miesięcy swojej działalności wprowadziła do obrotu gospodarczego co najmniej 22 mln sztuk papierosów bez polskiej akcyzy, 28 ton krajanki tytoniowej oraz 1700 litrów  alkoholu niewiadomego pochodzenia.

Straty Skarbu Państwa z tytułu przestępczej działalności  grupy szacuje się na co najmniej na 42 mln złotych. Podobna jest szacunkowa łączna wartość nielegalnego towaru, który trafił do końcowych odbiorców.

W trakcie przeszukań  magazynów będących w dyspozycji grupy policjanci zabezpieczyli znaczne ilości podrobionych i przemyconych papierosów, krajanki tytoniowej oraz alkoholu.

Zatrzymani członkowie grupy są w wieku od 25 do 50 lat. Wszyscy usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Ich szef, 45-letni mężczyzna z Małopolski  usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Wobec 6 podejrzanych sąd zastosował areszt tymczasowy na 3 miesiące, a wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Ponadto na poczet przyszłych kar  i grzywien ustalono i częściowo zajęto mienie należące do podejrzanych, o wartości 5,5 mln złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy, przewidywane są dalsze zatrzymania.

Krakowski Wydział do Walki ze Zorganizowaną Przestępczością Ekonomiczną tylko w bieżącym roku zabezpieczył ponad 30% więcej nielegalnej krajanki tytoniowej i towarów pochodnych aniżeli całość zabezpieczonego towaru w pozostałych województwach w kraju.

(KWP w Krakowie / mj)

Film Rozbita zorganizowana grupa przestępcza - 14 osób zatrzymanych


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Rozbita zorganizowana grupa przestępcza - 14 osób zatrzymanych (format flv - rozmiar 1018.96 KB)

Powrót na górę strony