Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny cios CBŚ w przestępczość akcyzową – przechwycono tytoń i papierosy o wartości blisko 700 tys. zł

Data publikacji 01.10.2014

Przechwycone ponad 10 ton tytoniu i 90 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, zabezpieczone specjalistyczne maszyny do foliowania i pakowania, dwa samochody ciężarowe wykorzystywane do nielegalnego procederu oraz poligrafia w postaci etykiet z nadrukami znaków towarowych znanych firm tytoniowych - to efekt wspólnej realizacji policjantów z CBŚ i funkcjonariuszy Izby Celnej. W sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn na gorącym uczynku podczas przeładunku transportu nielegalnej krajanki tytoniu pochodzącej z przemytu. Straty na szkodę Skarbu Państwa szacuje się na kwotę ponad 22 mln zł.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego w wyniku działań przeprowadzonych wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej we Wrocławiu (Grupa Mobilna w Zgorzelcu), ustalili i zatrzymali 2 mężczyzn podejrzanych o nielegalny obrót wyrobami akcyzowymi. Zatrzymani, to mieszkańcy powiatu jeleniogórskiego, w wieku 63 i 37 lat. Obaj trafili do policyjnego aresztu.

Podejrzani wpadli w ręce funkcjonariuszy na gorącym uczynku podczas przeładunku transportu nielegalnej krajanki tytoniu pochodzącej z przemytu. Do zatrzymania doszło na terenie Jeleniej Góry. Podczas zatrzymania zabezpieczono również ponad 10 ton krajanki.

W wyniku dalszych czynności prowadzonych w tej sprawie, w zabudowaniach gospodarczych ujawniono kompletną linię do konfekcjonowania tytoniu w postaci dwóch specjalistycznych maszyn do foliowania i paczkowania o wartości 550 tys. zł. Funkcjonariusze przechwycili też 90 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz poligrafię w postaci etykiet z nadrukami znaków towarowych znanych firm tytoniowych.

W tej sprawie zabezpieczono również mienie w postaci dwóch pojazdów ciężarowych marki Iveco i Mann o wartości 115 tys. zł wykorzystywanych do nielegalnego procederu. Jak ustalili funkcjonariusze, sprawcy do tej pory wprowadzili nielegalnie do obrotu na terenie kraju około 50 ton suszu tytoniowego.Wartość uszczupleń Skarbu Państwa w tej sprawie, z tytułu nielegalnego wprowadzenia na rynek wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy, szacuje się na kwotę ponad 22 milionów złotych.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli już zarzuty z przepisów kodeksu karnego - skarbowego w zakresie nielegalnego obrotu wyrobami akcyzowymi. Prokuratura zastosowała wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policji. Za czyny, o które są podejrzani grozić im może teraz nawet do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysokie kary finansowe.

Powyższa realizacja to kontynuacja działań Centralnego Biura Śledczego związanych ze zwalczaniem przestępczości akcyzowej w rejonie Dolnego Śląska. W bieżącym roku funkcjonariusze przechwycili już  na tym obszarze ponad 4,5 miliona nielegalnych papierosów oraz ponad 27 ton tytoniu.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony