Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szybko odnaleźli zaginionych

Data publikacji 01.10.2014

Prawie każdego dnia do policjantów w regionie zgłaszają się osoby potrzebujące pomocy w odnalezieniu swoich zaginionych bliskich. Tylko wczoraj mrągowscy policjanci prowadzili poszukiwania 80–letniego mieszkańca gminy Sorkwity, który cierpiąc na zaniki pamięci wyszedł z domu w kierunku lasu, a giżyccy funkcjonariusze szukali 15-latki, która po porannym wyjściu do szkoły nie wróciła do domu. Obie sprawy szybko się wyjaśniły i miały szczęśliwy finał.

Powiat mrągowski

Najpierw tuż przed godziną 17.00 do oficera dyżurnego mrągowskiej policji zadzwoniła zdenerwowana mieszkanka gminy Sorkwity, która zgłosiła zaginięcie ojczyma. Kobieta powiedziała, że 80–latek w południe wyszedł z domu w miejscowości Kozłowo w kierunku okolicznych lasów i do chwili obecnej nie wrócił oraz nie dał znaku życia. Zgłaszająca dodała, że mężczyzna cierpi na zaniki pamięci. W stan gotowości zostali postawieni wszyscy mrągowscy policjanci, którzy natychmiast podjęli działania. Z informacji wynikało, że poszukiwany mężczyzna poszedł do lasu, dlatego w działania zaangażowali się funkcjonariuszy Straży Leśnej. Późna pora ograniczająca widoczność w lesie była utrudnieniem, jednak szybko odnaleziono 80–latka. Spacerującego staruszka zauważył jeden z leśników w okolicy lasu w miejscowości Bobrówko, około 33 km od miejsca zamieszkania zaginionego. Mężczyzna zmęczony, lecz cały i zdrowy został oddany pod opiekę rodziny.   

Powiat giżycki

Natomiast około godziny 19.30 mieszkanka Giżycka powiadomiła oficera dyżurnego miejscowej komendy o tym, że jej 15–letnia córka rano wyszła do szkoły, jednak do wieczora nie wróciła do domu. Okazało się także, że nastolatka  nie była w szkole na lekcjach. Wcześniej nie było żadnych problemów z dziewczyną. Sprawą zajęli się policjanci wydziału kryminalnego. Funkcjonariusze podejmujący działania poszukiwawcze w niespełna godzinę od zgłoszenia ustalili miejsce pobytu dziewczyny. Jak się okazało, nastolatka była w mieszkaniu babci w Giżycku, o czym nie poinformowała rodziców. Jak ustalili policjanci, powodem ucieczki dziewczyny z domu była kłótnia z rodzicami o chłopaka.

Region

Przypomnijmy, że policjanci z Warmii i Mazur odnotowują wzrost zgłaszanych zaginięć osób. Dotyczy to zarówno tych klasyfikowanych przez Policję zarówno w I, jak i II kategorii oraz ucieczek nieletnich z domów, czy placówek opiekuńczo-wychowawczych. Co ważne w tej sytuacji, to skuteczność policjantów, która w tym roku jest ponad 95-procentowa. Szef ZPC KWP w Olsztynie wzrostu zgłoszeń o zaginięciach upatruje w większej świadomości osób zgłaszających zniknięcie swoich bliskich, jak i w tym, że sama policja nagłaśnia, w jaki sposób realizuje procedury dotyczącą poszukiwań osób zaginionych, kładąc nacisk na natychmiastowe zgłoszenie.

Pierwsza i druga kategoria        

Wyjaśnijmy - osoba zaginiona kategorii I – zgodnie z przepisami to osoba, która opuściła nagle ostatnie miejsce swojego pobytu w okolicznościach uzasadniających podejrzenie popełnienia na jej szkodę przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności, albo uzasadniających podejrzenie zagrożenia dla jej życia, zdrowia lub wolności. W szczególności są to osoby, których okoliczności zaginięcia wskazują na realną możliwość popełnienia przez nią samobójstwa. Jest to także osoba małoletnia do lat 15 i jej zaginięcie zgłoszono po raz pierwszy, bądź osoba, która z powodu wieku, choroby, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych nie może kierować swoim postępowaniem albo wymaga opieki lub pomocy innych osób.

Osoba zaginiona kategorii II - osoba, która opuściła ostatnie miejsce swojego pobytu w okolicznościach nieuzasadniających niezwłocznej potrzeby zapewnienia ochrony jej życia, zdrowia lub wolności, albo udzielenia pomocy, w szczególności gdy okazywała wcześniej niezadowolenie z własnej sytuacji życiowej lub zamiar jej zmiany, zabierając ze sobą rzeczy osobiste, lub opuściła ostatnie miejsce swojego pobytu z własnej woli.

(KWP w Olsztynie / mj)

Powrót na górę strony