Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciał zemsty na policjancie – został ukarany przez sąd

Data publikacji 01.10.2014

Za celowe pomówienie policjanta mieszkaniec Pińczowa ukarany został przez sąd. Uznany za winnego 54-latek ma obowiązek zapłaty grzywny, a także nawiązki na rzecz pokrzywdzonego funkcjonariusza, musi pokryć też koszty postępowania sądowego. Jest to efekt współpracy funkcjonariuszy z Wydziału w Kielcach Biura Spraw Wewnętrznych z kierownictwem Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie. Jak ustalono, 54-latek w kilkunastu anonimowych pismach pomawiał funkcjonariusza Policji, zarzucając mu przyjmowanie korzyści majątkowych oraz niegodne zachowanie, kompromitujące wizerunek Policji. Była to zemsta za ukaranie go mandatem.

Od listopada 2012 r. do października 2013 r. do jednostek i komórek organizacyjnych Policji wpływały anonimowe pisma, wskazujące w swej treści na zachowania korupcyjne funkcjonariusza Policji na co dzień pracującego w komórce ruchu drogowego. Funkcjonariusze z Wydziału w Kielcach BSW KGP wykonali szereg czynności, aby zweryfikować doniesienia, sprawdzając m. in. prawidłowość pełnienia służby przez wymienionego policjanta. Równolegle, czynności w tej sprawie realizowali funkcjonariusze podlegli Komendantowi Powiatowemu Policji w Pińczowie, którzy ściśle współpracowali z policjantami Biura Spraw Wewnętrznych.

Okazało się, że przebieg służby policjanta był prawidłowy, a podnoszone w anonimowej korespondencji zarzuty są pomówieniami i w rzeczywistości nie miały miejsca. Podczas prowadzonych czynności w tej sprawie policjanci wytypowali osobę, podejrzewaną o to, że może być autorem anonimów. Ustalenia były trafne. Okazało się, że jest to mieszkaniec Pińczowa, który wcześniej został ukarany przez pomawianego policjanta mandatem w wysokości 100 zł za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym.

Zebrany materiał został przesłany do Prokuratury Rejonowej w Pińczowie, z wnioskiem o wszczęcie postępowania przygotowawczego i objęcie ścigania przestępstwa pomówienia z urzędu, z uwagi na ważny interes społeczny. W rezultacie sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Busku Zdroju z siedzibą w Pińczowie.

W wyniku prowadzonego postępowania mieszkaniec Pińczowa usłyszał zarzut wielokrotnego pomówienia funkcjonariusza Policji. Pomawiający uznany został winnym, a za popełnione przestępstwo wymierzona została mu kara finansowa - blisko 3,5 tys. złotych. Obejmuje ona grzywnę, nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego policjanta, a także koszty sądowe.

Tego typu zawiadomienia, które trafiają do komórek BSW KGP, każdorazowo są drobiazgowo weryfikowane i sprawdzane. Jeżeli kwestie podnoszone w zawiadomieniach nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości, sprawy przekazywane są do prokuratury celem wyciągnięcia konsekwencji wobec ich autorów.

(KWP w Kielcach / mg)

 

Powrót na górę strony