Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie w przestępczość samochodową

Data publikacji 09.10.2014

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, prowadzą śledztwo przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej kradzieży samochodów na terenie Polski i Niemiec. W sprawie zatrzymano 18 osób, którym zarzuca się kradzież pojazdów o wartości 1,5 mln euro.

Wydział w Zielonej Górze Zarządu w Gorzowie Wlkp. Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, prowadzi śledztwo przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej kradzieży samochodów na terenie Polski i Niemiec. Jak wynika ze zgromadzonego dotychczas materiału, członkowie grupy działali w różnych składach osobowych i konfiguracjach, dokonując w okresie od 2009 do chwili obecnej kradzieży około 150 samochodów różnych marek. Łączna wartość skradzionych pojazdów sięga około 1,5 mln euro. Wśród nich znalazły się między innymi: mercedes sprinter, vw caddy, VW Touran, vw T5, audi, skoda oraz seat. W pierwszym okresie działalności członkowie grupy dokonywali kradzieży na terenie Niemiec, a następnie przenieśli działalność przestępczą także na teren Polski, gdzie dokonali kradzieży ponad 20 pojazdów.   

Kluczem do rozpracowania działalności grupy okazało się połączenie działań funkcjonariuszy z Polski i Niemiec. Realizacją tego zadania zajął się specjalnie w tym celu powołany polsko-niemiecki zespół śledczy (JIT), w skład którego weszli prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, Prokuratury ds. Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości z Brandenburgii oraz funkcjonariusze Wydziału w Zielonej Górze CBŚ oraz Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Krajowego Urzędu Kryminalnego Brandenburgii.

Do chwili obecnej w sprawie zatrzymanych zostało 18 osób. Wszyscy zatrzymani są mieszkańcami województwa lubuskiego, w wieku od 18 do 60 lat. W ramach współpracy śledczych z Niemiec i Polski jeden z liderów grupy - czterdziestoletni mieszkaniec podzielonogórskiej miejscowości, został zatrzymany na terenie Holandii na postawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Kolejny sprawca został zatrzymany na terenie Niemiec.

Jak ustalono, w grupie obowiązywał ścisły podział zadań. Wytypowane osoby włamywały się do samochodów, inne miały za zadanie przeprowadzić pojazd z miejsca kradzieży do miejsca ukrycia.  Kolejne odpowiadały za rozbieranie pojazdów na części i ich sprzedaż lub sprzedaż pojazdu w całości. Często podczas jednego wyjazdu sprawcy kradli  3-4 samochody.

Prowadzona wspólnie przez funkcjonariuszy z Polski i Niemiec sprawa ma charakter rozwojowy.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mg)

 

Powrót na górę strony