Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

3 osoby podejrzane o oszustwa na ponad 70 tys. złotych

Data publikacji 14.10.2014

Opolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 3 osoby podejrzane o oszustwa internetowe. Dwaj mężczyźni i kobieta, za pomocą portali, oferowali do sprzedaży m.in. elektronarzędzia, przyczepy i ciągniki oraz mieszkania do wynajmu. By swą przestępczą działalność uwiarygodnić, podszywali się nawet pod legalne firmy. Cała trójka usłyszała już zarzuty. Grozi im do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Policji w Opolu uzyskali informację, że grupa osób może oszukiwać drogą internetową potencjalnych klientów.

Jak ustalili mundurowi, proceder miał polegać na oferowaniu, za pomocą różnych portali i sklepów internetowych, sprzedaży np. elektronarzędzi, przyczep, ciągników, a także wynajmu ponad 50 mieszkań w atrakcyjnych miejscowościach, za które pobierano po około 500 złotych zaliczki. Aby uwiarygodnić swoją działalność, podejrzani podszywali się pod istniejące legalnie firmy oraz osoby. Mieli też wyłudzać dane osobowe oferując pracę. W takim przypadku osoba zainteresowana przesyłała skan dowodu osobistego i prawa jazdy, ale nigdy pracy nie otrzymywała. Dane te z kolei oszuści wykorzystywali przy składaniu ofert wynajmu mieszkań.

8 października tego roku trójka Opolan wpadła na gorącym uczynku. Funkcjonariusze zatrzymali ich w trakcie wypłaty pieniędzy pochodzących z oszustwa. 24-latka w trakcie pobierania ich z bankomatu w Opolu, zmieniła swój wizerunek zakładając m.in. perukę. Posłużyła się 3 kartami, wypłacając 1 500 złotych.

Cała trójka została zatrzymana i przewieziona do komendy. Funkcjonariusze przy podejrzanych znaleźli także aparat mogący służyć do zagłuszania urządzeń elektronicznych, takich jak np. bramki sklepowe.

Jak ustalili policjanci, rolą mężczyzn było umieszczanie fikcyjnych ogłoszeń i zakładanie sklepów internetowych. Mężczyźni założyli również ponad 20 kont bankowych. W momencie zatrzymania tych osób aktywnych było 8 takich sklepów. Policjanci zabezpieczyli do tej sprawy 5 komputerów, ponad 20 kart bankomatowych i 8 telefonów komórkowych.

Podejrzani usłyszeli już zarzuty, do których się przyznali. Mają zakaz opuszczania kraju oraz policyjny dozór. Teraz muszą się liczyć z karą nawet 8 lat więzienia.

Poszkodowanych jest kilkadziesiąt osób z całej Polski. Swoje straty szacują na ponad 70 tysięcy złotych. Sprawa jest rozwojowa. W trakcie realizacji tej sprawy policjanci współdziałali z działami bezpieczeństwa portali Allegro oraz OLX.pl

(KWP w Opolu / mj)

Powrót na górę strony