Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano podejrzanych o podpalenie policyjnych pomieszczeń

Data publikacji 14.10.2014

Policjanci z Leszna potrzebowali zaledwie kilku godzin, aby wytypować i zatrzymać osoby powiązane z podpaleniem pomieszczenia biurowego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lesznie. Okazali się nimi mieszkańcy Leszna i powiatu leszczyńskiego w wieku od 29 do 47 lat. Motywem podpalenia było zniszczenie akt spraw dotyczących działalności przestępczej zleceniodawcy. Zatrzymanym grozi kara do 5 lat więzienia.

Zdarzenie miało miejsce w nocy z 10/11 października br. O 1:35 jeden z funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie zauważył płonące pomieszczenie biurowe należące do policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Biuro to znajduje się na I piętrze wolnostojącego budynku sąsiadującego z budynkiem głównym leszczyńskiej komendy. Funkcjonariusze podjęli akcję gaśniczą, jednak zadymienie było na tyle duże, że nie zdołali wejść do wnętrza zagrożonych przez ogień pomieszczeń. Blisko 2 godziny trwała akcja gaśnicza straży pożarnej. Wstępne ustalenia strażaków będących na miejscu wskazywały na podpalenie. Powstałe w wyniku pożaru starty szacunkowo wyceniono na kwotę 100 tysięcy złotych.

Zaledwie kilka godzin zajęło policjantom z Leszna wytypowanie oraz zatrzymanie osób powiązanych z podpaleniem. Już w sobotę rano tj. 11 października br. funkcjonariusze zatrzymali dwie osoby: 46 – letniego mieszkańca powiatu leszczyńskiego, jak się okazało - zleceniodawcy i 29 – letniego mieszkańca Leszna - pośredniczącego w wynajęciu podpalacza. Przeprowadzone czynności i zebrane w sprawie dowody doprowadziły do ogłoszenia im zarzutów. Starszy mężczyzna usłyszał zarzut dotyczący kierowania czynem zabronionym polegającym na podpaleniu policyjnego biura wraz z znajdującym się wewnątrz wyposażeniem oraz dokumentacją. Drugiemu zatrzymanemu zarzuca się pośredniczenie w dokonaniu tego przestępstwa. Wobec obu podejrzanych Sąd Rejonowy w Lesznie zastosował tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

13 października br. we wczesnych godzinach rannych policjanci zatrzymali kolejne trzy osoby mające związek z tą sprawą. Jedna z tych osób, 47 – letni mieszkaniec Leszna, okazała się być osobą, która podłożyła ogień w policyjnym biurze. Jak wynika z ustaleń, sprawca włamał się do pomieszczeń przychodni lekarskiej znajdującej się na parterze policyjnego obiektu, następnie wyłamał drzwi do pomieszczenia zajmowanego przez policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą i wzniecił w nim ogień. Głównym motywem było zniszczenie akt spraw dotyczących działalności przestępczej zleceniodawcy (46 – letniego mieszkańca Leszna). Mężczyzna, który został zatrzymany w poniedziałek, pozostaje w policyjnym areszcie do dyspozycji prokuratury i sądu.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja