Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie dali się oszukać - sprawcy zatrzymani

Data publikacji 20.10.2014

Do 8 lat więzienia grozi trzem mężczyznom, którzy podając się za "kuzyna" próbowali kilkakrotnie wyłudzić pieniądze od starszych osób w Sochaczewie. Jeden z zatrzymanych mężczyzn został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące, pozostali dwaj są tymczasowo aresztowani do innych spraw. Na szczęście świadomość seniorów wzrasta poprzez między innymi prowadzone przez policję akcje profilaktyczne i nagłaśnianie tego typu oszustw przez media. Dzięki temu nie dają się już tak łatwo oszukać.

Sprawa miała swój początek w czerwcu bieżącego roku. Nieznany sprawca dzwoniąc na numer stacjonarny do starszych osób w  Sochaczewie podawał się za ich kuzyna. Pod pretekstem leczenia nowotworu, udziału w wypadku drogowym lub pożyczki na samochód, prosił o wpłatę określonej sumy pieniędzy na podany przez siebie rachunek bankowy. Na szczęście nikt nie dał się oszukać, a o jednej z prób zawiadomiono sochaczewską Policję.

Funkcjonariusze zajęli się sprawą, ustalając w pierwszej kolejności do kogo może należeć konto bankowe podane w trakcie próby oszustwa. Dzięki ich pracy, ustalono że to nie odosobniony przypadek i za wszystkimi sprawami stoi 22-letni mężczyzna. Chociaż podejrzewany nie miał stałego miejsca zamieszkania, w ostatnich dniach został zatrzymany przez stołecznych funkcjonariuszy w Warszawie i przekazany sochaczewskim policjantom, którzy doprowadzili sprawę do końca. 22-latek przyznał się do popełnionych przestępstw, zostały mu przedstawione zarzuty usiłowania sześciu oszustw, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące.
 
W trakcie prowadzenia dalszych wyjaśnień policjanci ustalili, że mężczyzna nie działał sam. Pozostali dwaj wspólnicy zostali już wcześniej tymczasowo aresztowani do innych spraw.

Śledztwo jest rozwojowe, trwają czynności dotyczące ustalenia wszystkich pokrzywdzonych, z którymi kontaktowali się oszuści.
 
Pamiętajmy, że pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Pod pozorem nadzwyczajnej okazji, nieszczęścia, podając się za krewnych, pracowników społecznych, urzędników lub funkcjonariuszy publicznych, wprowadzają w błąd swoje ofiary, zyskują ich zaufanie i okradają.

W takich przypadkach należy:

  • poprosić o osobisty kontakt z osobą, podającą się za naszego krewnego,
  • nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
  • skontaktować się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

(KWP w Radomiu / mw)

Powrót na górę strony