Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne uderzenie w narkobiznes

Data publikacji 21.10.2014

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji ostatecznie zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą założoną przez krakowskich pseudokibiców. Jej członkowie zajmowali się produkcją oraz wprowadzaniem do obiegu na terenie całej Polski środków odurzających, substancji psychotropowych oraz tzw. dopalaczy. Podczas ostatniej realizacji w tej sprawie w ręce policjantów wpadło kolejnych pięć osób, w tym chemik odpowiedzialny za produkcję dopalaczy. Do tej pory 41 osób usłyszało już zarzuty. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

W  trakcie śledztwa  nadzorowanego przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie, policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji systematycznie zatrzymywali członków zorganizowanej grupy przestępczej, wywodzących się ze struktur krakowskich pseudokibiców. Grupa zajmowała się produkcją oraz dystrybucją na cały kraj środków odurzających, substancji psychotropowych oraz dopalaczy. Podczas  realizacji  policjanci zatrzymali 41 osób, którym przedstawiono 86 zarzutów zarówno udziału w zorganizowanej grupie przestępczej jak i z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (produkcji a także wprowadzania do obiegu środków odurzających). 27 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

W ostatnich dniach, miała miejsce kolejna realizacja w tej sprawie. Policjanci  działali  w różnych miastach Polski m.in. w Koszalinie, Kaliszu, Cieszynie i Jaworznie. Efektem ich pracy było zatrzymanie kolejnych 5 mężczyzn w wieku od 36 do 28 lat. Podczas  działań w Jaworznie (woj. śląskie)  policjanci ujawnili i zlikwidowali profesjonalne laboratorium chemiczne, gdzie wytwarzano zarówno narkotyki syntetyczne jak i tzw. dopalacze. Laboratorium umiejscowione było w budynku gospodarczym na jednej z posesji w tym mieście. Podczas przeszukania pomieszczeń zabezpieczono ponad 4,5 kg dopalaczy ale także duże ilości półproduktów oraz substancji do ich wytwarzania. Zatrzymany został także 30-letni „chemik” odpowiedzialny za tę produkcję.

Wszystkich pięciu zatrzymanych podczas ostatnich działań, usłyszało zarzuty z art.165 kodeksu karnego - sprowadzania powszechnego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi poprzez wyrabianie i wprowadzanie do obrotu substancji szkodliwych (dopalaczy). Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.  

Była to 18 realizacja w tej sprawie i tym samym grupa ostatecznie przestała istnieć. Mimo to policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony