Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obiecali przymknąć oko za 10 tys. złotych

Data publikacji 21.10.2014

Śledczy z Katowic i Lublińca zatrzymali inspektora i pracownika Urzędu Kontroli Skarbowej, którym zarzuca się przyjęcie 10 tys. złotych korzyści majątkowej. W zamian za tę kwotę, mieli oni nie ujmować w protokole nieprawidłowości ujawnionych w trakcie kontroli. Za to przestępstwo podejrzani mogą trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją katowickiej komendy wojewódzkiej, wraz ze śledczymi z Lublińca, zatrzymali 64-letniego inspektora i 65-letniego pracownika częstochowskiego oddziału Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. Mężczyźni prowadzili kontrolę finansów jednego z podmiotów gospodarczych z branży motoryzacyjnej. W jej trakcie mieli ujawnić nieprawidłowości, za które możliwe miało być nałożenie grzywny w wysokości nawet 100 tys. złotych. Kontrolerzy zgodzili się "przymknąć oko" na odkryte uchybienia za 10% możliwej do nałożenia grzywny. Mężczyźni zostali zatrzymani przez policjantów 17 października, na terenie Lublińca, po tym jak przyjęli 10 tys. złotych łapówki. Zatrzymanych doprowadzono następnie do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, gdzie usłyszeli zarzuty żądania i przyjęcia korzyści majątkowej za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa.

Częstochowski sąd przychylił się do wniosku Policji i Prokuratury i aresztował podejrzanych na 2 miesiące. Za przestępstwo przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną, w zamian za czynność stanowiącą naruszenie prawa, kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. 

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony