Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚP zatrzymało kolejnych „obcinaczy palców”

Data publikacji 22.10.2014

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 5 osób, a kolejnych 6 doprowadzili z aresztów. Podejrzani, członkowie grupy „mokotowskiej”, mają na swoim koncie między innymi zabójstwo, udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz udział w porwaniach dla okupu. W stosunku do wszystkich 11 osób sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie nadzoruje śledztwo powierzone funkcjonariuszom Centralnego Biura Śledczego Policji, dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, tak zwanej „mokotowskiej”. Jej członkowie mają na swoim koncie zabójstwa, wymuszenia rozbójnicze, rozboje i porywanie ludzi dla okupu. W latach 2000 – 2006 dokonali kilkunastu porwań. Przylgnęło do nich określenie „obcinaczy palców” bowiem jako dowód życia wysyłali rodzinom ofiar obcięte palce porwanych. Ofiarami „mokotowskiej” były głównie osoby majętne z półświatka. Były torturowane, przetrzymywane w ciężkich warunkach, a po uwolnieniu dalej były zastraszane.

Dzięki pracy operacyjnej funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zatrzymano na terenie województwa mazowieckiego 5 mężczyzn powiązanych z grupą. Kolejnych 6 zostało doprowadzonych do prokuratury z aresztów śledczych i zakładów karnych, gdzie w obecnej chwili są pozbawieni wolności w innych sprawach. Podejrzanym przedstawiono zarzuty między innymi zabójstwa, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz udziału w porwaniach dla okupu.

W stosunku do wszystkich 11 podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Było to kolejne w tym roku uderzenie w grupę „mokotowską”. W czerwcu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji doprowadzili do aresztowania 8 członków grupy, a w maju policjanci z Komendy Stołecznej Policji zatrzymali 15 członków grupy.

CBŚP/Prokuratura Apelacyjna w Warszawie

Powrót na górę strony