Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaski - wspólna akcja Policji i Polskiego Radia Rzeszów

Data publikacji 01.11.2014

W sobotę (w dniu Wszystkich Świętych) i w niedzielę na terenie powiatu jasielskiego, ropczycko-sędziszowskiego, kolbuszowskiego i łańcuckiego policjanci będą rozdawać opaski odblaskowe. To wspólne działania Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i Polskiego Radia Rzeszów, które w tym roku towarzyszą największej policyjnej operacji - akcji "Znicz".

Każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych - taki zapis zawiera znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym, która we wrześniu weszła w życie.

Pieszy, poruszający się po zmroku bez odblasków, jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20-30 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m. Policyjne statystyki wskazują, że ponad 30 % śmiertelnych wypadków drogowych to wypadki z udziałem pieszych, często z udziałem tych osób, które idą poboczem czy przechodzą przez przejście dla pieszych poza terenem zabudowanym. Zresztą nawet w terenie zabudowanym, po zapadnięciu zmroku, osobę ubraną na czarno czy szaro kierowca widzi w ostatniej chwili. Odblask poprawiając widoczność pieszego często ratuje życie.

W ramach wspólnej akcji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i Polskiego Radia Rzeszów, 1. i 2. listopada policjanci będą rozdawać elementy odblaskowe w Jaśle i okolicach, Ropczycach, Sędziszowie Małopolskim i okolicach, Kolbuszowej i okolicach, Łańcucie i okolicach oraz na terenie gminy Trzebownisko. Akcję wsparł Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Biskup Jan Wątroba. O włączenie się do kampanii informacyjnej na temat konieczności noszenia odblasków zostali poproszeni proboszczowie parafii w Diecezji Rzeszowskiej.

KWP Rzeszów / kb

Powrót na górę strony