Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trwa policyjna akcja "ZNICZ"

Data publikacji 02.11.2014

Od piątku trwa policyjna akcja „Znicz 2014”. Wspólne patrole policjantów, strażników miejskich można spotkać w pobliżu cmentarzy. Dzisiaj wiele osób wyruszy w drogę powrotną do swoich domów. Apelujemy o bezpieczną i ostrożną jazdę. Pieszym przypominamy o obowiązku noszenie elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Od piątku trwa policyjna akcja "ZNICZ". Każdego z czterech dni akcji w działania zaangażowanych jest kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. Policjanci ruchu drogowego, pionu prewencji, ale także nieumundurowani funkcjonariusze kryminalni czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich odwiedzających cmentarze. 

Policjanci są na cmentarzach i w ich okolicy, patrolują parkingi, przystanki i targowiska. Funkcjonariusze ubrani po cywilnemu wtapiają się w tłum, by zapobiec działaniom kieszonkowców. W akcji bierze udział także lotnictwo policji. Policjanci w śmigłowcach patrolują autostrady, drogi ekspresowe oraz mniejsze drogi dojazdowe w okolicach cmentarzy. Wszystko po to, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo.

Dzisiaj większośc osób będzie wracała do miejsc zamieszkania, oddalonych często o kilkaset kilometrów. W związku z tym Policja przypomina  o konieczności dostosowania prędkości nie tylko do obowiązujących przepisów, ale także do warunków panujących na drodze, o obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa oraz bezpieczenym przewożeniu dzieci.

Pamiętajmy także, że niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę i jazda po spożyciu alkoholu! Tylko w ciągu dwóch pierwszych dni tegorocznej akcji "ZNICZ" policjanci zatrzymali ponad pół tysiąca nietrzeźwych kierujących.

Przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdźmy stan techniczny naszego samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w trasę, bądźmy wypoczęci. Pokonujmy ją etapami, robiąc przerwy na odpoczynek.

Policjanci apelują do pieszych, którzy także przyczyniają się do wypadków drogowych, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Pamiętajmy o obowiązku korzystania po zmroku z elementów odblaskowych, poza obszarem zabudowanym, ale również, będąc w innych miejscach,nie zapominajmy dla własnego bezpieczeństwa o tym, że odblaski znacznie poprawiają naszą widoczność. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Podsumowanie akcji "ZNICZ" nastąpi w jej ostatnim dniu, czyli w poniedziałek 3 listopada. Niemniej jednak, w ciągu dwóch pierwszych dni doszło do 146 wypadków drogowych, w których rannych zostały 192 osoby, a 15 poniosło śmierć.

(KGP / kb)

KWP Bydgoszcz ►

KWP Łódź ►

KWP Wrocław ►

 

 

Powrót na górę strony