Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany dzięki systemowi AFIS

Data publikacji 03.11.2014

Policjanci z posterunku w Wiązownie zatrzymali 50 - letniego mężczyznę podejrzewanego o dokonanie co najmniej 13 włamań i kradzieży. W ustaleniu sprawcy nieodzowną rolę spełnił policyjny system AFIS, dzięki któremu możliwe stało się poznanie personaliów podejrzanego. Przestępstwo, którego dopuścił się mężczyzna zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10.

Policjanci z posterunku w Wiązownie w ostatnim czasie otrzymywali liczne zgłoszenia o włamaniach do domków letniskowych położonych na terenie gminy. Kradzione były z nich telewizory, kuchenki, butle gazowe oraz inne cenne przedmioty.

Funkcjonariusze na miejscu tych zdarzeń za każdym razem przeprowadzali szczegółowe oględziny, zabezpieczali ślady, w tym m.in. ślady linii papilarnych. Następnie sprawdzali za pomocą skanera, czy odciski palców zarejestrowane są w bazie AFIS. Wówczas okazało się, że linie papilarne w każdym z tych włamań należą do 50 - letniego mężczyzny. Został on zatrzymany w centrum Wiązowny. Odpowie teraz za dokonanie co najmniej 13 kradzieży i włamań. Przestępstwo, którego się dopuścił zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10.

Czym jest AFIS i do czego służy?

AFIS czyli Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej (z ang. Automated Fingerprint Identification System) służy do gromadzenia i przeszukiwania obrazów linii papilarnych palców rąk i dłoni.

Do najważniejszych zadań AFIS należą:

  • gromadzenie danych daktyloskopijnych osób podlegających rejestracji kryminalnej,
  • gromadzenie danych daktyloskopijnych cudzoziemców podlegających procedurom administracyjnym na podstawie ustawy o cudzoziemcach,
  • gromadzenie obrazów niezidentyfikowanych śladów daktyloskopijnych z miejsc przestępstw,
  • weryfikowanie danych daktyloskopijnych osób za pomocą terminali MorphoTouch i Morpho RapID.

W bazach danych AFIS znajduje się obecnie około 3 400 000 kart daktyloskopijnych i około 85 000 N.N. śladów z miejsc przestępstw. Baza kart zawiera odbitki linii papilarnych na kartach daktyloskopijnych pobrane od osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, natomiast baza śladów zawiera ślady pozostawione  na miejscach przestępstw przez nieznanych sprawców. W systemie AFIS zrealizować można wszystkie możliwe porównania kart daktyloskopijnych i śladów.

(KSP / mw)

Powrót na górę strony