Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wszczął alarm bombowy

Data publikacji 06.11.2014

Sulechowscy policjanci ustalili i zatrzymali sprawcę fałszywego alarmu, który miał miejsce na terenie Gimnazjum w Pomorsku. 15-latek skonstruował atrapę bomby i umieścił ją w jednej z sal lekcyjnych. Swoim działaniem spowodował podjęcie czynności służbowych przez Policję, Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe i Pogotowie Energetyczne.

Zgłoszenia o podłożonych ładunkach wybuchowych są traktowane przez policję bardzo poważnie. W przypadku informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego angażowane są siły policyjne i inne służby ratownicze. Tym bardziej bulwersujące są przypadki kiedy otrzymujemy fałszywe informację o tego typu zdarzeniu na terenie szkół czy innych instytucji, gdzie przebywa wiele osób mogącym  grozić niebezpieczeństwo.

Artykuł 224a Kodeksu Karnego mówi, że każdy kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Poza zagrożeniem wymienioną karą pozbawienia wolności sprawca zobowiązany jest również zwrócić koszty akcji służb ratowniczych. Niejednokrotnie jest to kwota nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.


W tym miejscu należy podkreślić fakt, że sprawcy tych „żartów” nie pozostają bezkarni. Policja ma możliwości dotarcia do takiego „dowcipnisia”, nie pozostanie on anonimowy. Przykładem tego jest wczorajsze (4.11.2014r.) zgłoszenie, kiedy to w godzinach przedpołudniowych dyżurny zielonogórskiej komendy został powiadomiony o fakcie znalezienia w jednej z sal lekcyjnych Gimnazjum w Pomorsku podejrzanego pakunku przypominającego swym wyglądem bombę. Po jego ujawnieniu wszczęta została na terenie placówki procedura związana z ewakuacją budynku. Ewakuowanych zostało ponad 100 osób, w tym 86 uczniów.

Dzięki sprawnej akcji policji, w której brali udział również policjanci z Grupy Rozpoznania Minersko- Pirotechnicznego zielonogórskiej komendy wraz psem do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz policjantów z Sekcji Antyterrorystycznej KWP w Gorzowie Wlkp., sprawdzone zostały pod tym kątem pomieszczenia szkoły oraz zabezpieczona i usunięta została przez nich „bomba”, którą skonstruował nastolatek.
W czasie kiedy trwały działania związane z usunięciem ładunku z sali szkolnej, policjanci kryminalni prowadzili czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy tego fałszywego alarmu. W ciągu kilku godzin ustalili jego personalia i go zatrzymali. Okazało się, że to 15-letni uczeń tej szkoły, który podczas przesłuchania stwierdził, że zrobił to dla żartu.

Po zakończeniu postępowania materiały sprawy zostaną przekazane do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Świebodzinie, który z racji wieku nieletniego sprawcy podejmie odpowiednie decyzje i oceniając stopień jego demoralizacji zastosuje środki wychowawcze przewidziane Ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich.

 (KWP w Gorzowie Wlkp. / kr)  

Film Wszczął alarm bombowy

Pobierz plik Wszczął alarm bombowy (format mp4 - rozmiar 10.35 MB)

Powrót na górę strony