Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konkurs „Wyróżnienie Białej Wstążki”

Data publikacji 25.11.2014

Tylko do 26 listopada br. można zgłaszać kandydatów do V edycji konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”. Ambasadorem konkursu jest Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński.

Konkurs „Wyróżnienie Białej Wstążki” organizowany jest, jako część międzynarodowej Kampanii „Białej Wstążki” prowadzonej w dniach międzynarodowej kampanii 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć, która obchodzona jest na całym świecie w dniach od 25 listopada (Międzynarodowy Dzień na Rzecz Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet) do 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka).

Kampanię Białej Wstążki w 1991 roku w Kanadzie zainicjowała grupa mężczyzn w drugą rocznicę masakry w Montrealu. Przypinając do piersi białą wstążkę, mężczyzna składa osobiste przyrzeczenie, że nigdy nie będzie stosował przemocy wobec kobiet lub dziewcząt, że nie będzie jej tolerował ani przymykał na nią oczu.

Pomysłodawcami „Wyróżnienia Białej Wstążki” są funkcjonariusze Policji: Kazimierz Walijewski i Tomasz Pietrzak.

„Wyróżnienie Białej Wstążki” pokazuje wszystkim, że istnieją mężczyźni, którzy nie tylko nie stosują przemocy, ale także reagują na wszelkie przejawy przemocy wobec kobiet, wspierają krzywdzone kobiety i jednoznacznie opowiadają się po ich stronie. Jest to odznaczenie przyznawane za konkretne działania, mające na celu docenienie mężczyzn, którzy pomagają krzywdzonym kobietom oraz zachęcenie innych do działania.

Od 15 października 2014 roku ruszyła V edycja konkursu „WYRÓŻNIENIE BIAŁEJ WSTĄŻKI”. Zgłoszenia można składać do 26 listopada 2014 r.

Komendanta Główny Policji gen. insp. dr Marek Działoszyński jest Ambasadorem konkursu „WYRÓŻNIENIE BIAŁEJ WSTĄŻKI”.

W tym roku organizatorzy Konkursu przede wszystkim oczekują na zgłoszenia od kobiet, które doznają przemocy, którym mężczyzna pomógł w wyjściu z kręgu przemocy, okazał się pomocnikiem, przyjacielem, powiernikiem i osobą na tyle znaczącą, że wartą zauważenia i wyróżnienia jego roli na arenie ogólnopolskiej. Pewnie wiele kobiet doznających przemocy spotyka takich mężczyzn i takie postawy. Dlatego zgłoszenie w takim konkursie mogłoby stanowić formę podziękowania za cały trud i bezwarunkowe wspieranie działań.

Organizatorzy zachęcają także do większej inicjatywy organizacje kobiece, które współpracują z mężczyznami i dostrzegają aktywność mężczyzn w życiu społecznym, prywatnym i zawodowym.

Mężczyzn, kandydatów w V edycja konkursu „WYRÓŻNIENIE BIAŁEJ WSTĄŻKI” można zgłaszać w ośmiu kategoriach:

  1. Wymiar sprawiedliwości
  2. Organy ścigania
  3. Instytucje i organizacje pomocowe
  4. Osoby publiczne
  5. Instytucja publiczna
  6. Pracodawca – sponsor
  7. Osoba prywatna
  8. Media.

Na stronach konkursu organizatorzy podkreślają, że zależy im, „(…) aby kandydaci nie budzili kontrowersji z tego powodu, że mają różne twarze, a ich społeczna działalność znacznie odbiega od postawy reprezentowanej w życiu prywatnym czy towarzyskim. Ufamy, że zgłaszając swoich kandydatów weźmiecie pod uwagę wszystkie te aspekty i zachowania mężczyzn zgłaszanych w naszym konkursie. Nawet najlepsza weryfikacja z naszej strony jest mocno ograniczona i bywa dotknięta nieprzewidywalnymi błędami. To od Waszych zgłoszeń zależy, aby w konkursie zwyciężyli rzeczywiście Ci najlepsi, wykazujący się takimi wartościami jak tolerancja, poszanowanie i chęć niesienie pomocy tym, którzy potrzebują jej bardziej niż ryba wody!”

Więcej o Konkursie na stronie http://www.bialawstazka.org w zakładce Regulamin. Kandydatów można zgłaszać bezpośrednio w zakładce Formularz.

(Gabinet KGP / kr)

Powrót na górę strony